Ռիգայում «Արեւելյան գործընկերության» գագաթաժողովի ընթացքում առաջացած դժվարությունները ցույց տվեցին, որ Եվրամիությունը պետք է վերանայի հարեւանության ծրագրի երկրների հանդեպ իր ռազմավարությունը: Այս մասին Twitter-ի իր քջում գրել է Եվրոպական տնտեսական եւ սոցիական հանձնաժողովի նախագահ (ԵՏՍՀ) Անրի Մալոսսը:
Հիշեցնենք,որ մայիսի 21-22-ին Լիտվայի մայրաքաղաքում կայացավ ԵՄ «Արեւելյան գործընկերության» չորրորդ գագաթաժողովը, որի արդյունքում համատեղ հռչակագիր ընդունվեց՝ չնայած գագաթաժողովի սկզբում մասնակիցների միջեւ տարաձայնություններ առաջացան Ղրիմի հարցով:
Մասնավորապես, Բելառուսն ու Հայաստանը հրաժարվեցին  համաձայնեցնել ամփոփիչ հռչակագիրը՝ Ղրիմի «ապօրինի բռնակցման» մասին դրույթի պատճառով: Իսկ Ադրբեջանը ձգձգեց փաստաթղթի ստորագրումը, դիվանագիտական աղբյուրների համաձայն, դրանում ղարաբաղյան հարցի շուրջ «անբավարար ուշադրության» պատճառով:

Difficulties of the Eastern Partnership Riga Summit show that EU has to rethink its strategy with the neighbourhood countries, Henri Malosse, President of the European Economic and Social Committee (EESC) wrote in his Twitter page.
On May 21-22 the fourth Eastern Partnership Summit took place in Riga, in the follow-up of which a Joint declaration was approved despite certain discrepancies between the participants over the Crimea question. Specifically, Belarus and Armenia refused to sign the final declaration because of the provision on the ‘illegal annexation of Crimea.’ Аzerbaijan refused to sign the document because it attached ‘insufficient attention’ to the Nagorno-Karabakh question.