Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մանրամասները պետք է լուծվեն Ստեփանակերտի մասնակցությամբ: Այս մասին հունիսի 4-ին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը:
Նա նաեւ հավելեց, որ Հայաստանը ողջունում է երրորդ երկրների՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում բանակցային գործընթացը սատարելու պատրաստակամությունը: Ըստ Զաքարյանի, նաեւ դրա շնորհիվ է շուրջ 20 տարի բանակցային գործընթացը մնում խաղաղ կարգավորման քննարկումներում:
Միաժամանակ, պատգամավորի խոսքով, անհրաժեշտ է խթանել Ադրբեջանին բանակցությունների դաշտ բերելու ջանքերը եւ չսատարել ամեն անգամ նախկին ձեռքբերումները ձախողելու՝ այդ երկրի փորձերը:
«Հայաստանը շարունակում է Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների ինքնորոշման իրավունքի երաշխավոր հանդիսանալ: Մնացյալ բազմաթիվ հարցերը, իհարկե, պետք է լուծում գտնեն Ստեփանակերտում եւ նրա համաձայնությամբ: Այդ պատճառով էլ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները տարածաշրջան այցերի ժամանակ մեկնում են Ստեփանակերտ»,- նշեց Արտակ Զաքարյանը:

Детали по урегулированию карабахского конфликта должны решаться с участием Степанакерта. Об этом заявил журналистам 4 июня в парламенте председатель комиссии по внешним связям Артак Закарян.
Армения приветствует готовность третьих стран поддержать переговорный процесс в рамках Минской группы ОБСЕ, добавил он. Во многом благодаря этому переговорный процесс около 20 лет остается в дискурсе мирного урегулирования, добавил он.
Вместе с тем, необходимо стимулировать усилия по переводу Азербайджана в поле переговоров и не поддерживать его стремления каждый раз проваливать прежние достижения в переговорах, добавил Закарян.
«Армения остается гарантом реализации права граждан Нагорного Карабаха на самоопределение. Остальные многочисленные вопросы должны, конечно, получать решение в Степанакерте и при его согласии. Именно поэтому сопредседатели Минской группы ОБСЕ во время визитов в регион посещают и Степанакерт», - отметил Закарян.