Ֆրանսիական Մո քաղաքի Մեծ պատերազմի թանգարանում հունիսի 13-ին «Ի՞նչ է ցեղասպանությունը» խորագրով համաժողով է անցկացվելու, որի ըթնացքում քննարկվելու է «Հայերի կոտորածը. 100 տարի անց» թեման: Այս մասին գրում է «Nouvelles d'Arménie» պարբերականը:
Համաժողովն անցկացնելու է Բորդոյի Քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտի դասախոս, Հոլոքոստի Հուշարձանի կրթության հարցերի համակարգող Ալբան Պերենը:
«Ռասայական, էթնիկական, ազգային կամ կրոնական պատկանելության չափանիշներով բնակչության ծրագրված եւ համակարգված սպանությունը կենտրոնական իշխանության գոյություն է ենթադրում: Բանավեճերից բացի, զեկուցողը կանդրադառնա 20-րդ դարի խոշոր ցեղասպանություններին, մասնավորապես՝ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությանը»,- նշել են կազմակերպիչները:

В Музее Великой войны во французском городе Мо к северо-востоку от Парижа 13 июня пройдет конференция «Что такое геноцид?», на которой будет обсуждаться тема «Резня армян – сто лет спустя». Об этом пишет журнал «Nouvelles d'Arménie».
Конференцию проведет координатор по образованию в Мемориале Холокоста и преподаватель в Институте политических исследований в Бордо Альбан Перрен. «Запланированное и систематическое убийство населения по критериям расовой, этнической, национальной или религиозной принадлежности предполагает существование централизованной власти, обладающей важными средствами логистики, используемыми в преступных целях. Помимо полемики, докладчик коснется крупных геноцидов 20-го века и, в частности, Геноцида армян 1915 года»,– отметили организаторы.