Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը հաշվարկում է էլեկտրաէներգիայի առաջիկա թանկացման հետ կապված անապահով ընտանիքներին օգնելու միջոցները: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 10-ին, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է նախարար Արտեմ Ասատրյանը:
Օգնության հաշվարկը հիմնված կլինի յուրաքանչյուր ընտանիքի համար ամսական միջինը 200 կվտ/ժամ էլէկտրաէներգիայի ծախսից (ըստ ՀԾԿՀ տվյալների):
Ամռան ամիսներին այց ցուցանիշը նվազում է մինչեւ 180 կվտ/ժամի, իսկ ձմռանը աճում է մինչեւ 325 կվտ/ժամի:
«Այդ գնահատականների հիման վրա մենք կհաշվարկենք հոսանքի թանկացման ազդեցությունն անապահով ընտանիքների վրա եւ համապատասխան առաջարկ կներկայացնենք»,-ասել է  նախարարը:
Հիշեցնենք, որ ՀԷՑ-ը դիմել է Հանրային ծառայությունների կարգավորող հանձնաժողովին՝ հոսանքի սակագինը բարձրացնելու համար։ Ներկայումս սակագինը կազմում է 1 կՎտ-ի համար 41,85 դրամ ցերեկը, եւ 31,85 դրամ՝ գիշերը։ ՀԷՑ-ն առաջարկում է թանկացնել մինչեւ 58 եւ 48 դրամ համապատասխանաբար:

Министерство труда и социальных вопросов Армении рассчитывает способы помощи необеспеченным семьям в связи с будущим подорожанием электроэнергии. Об этом заявил на брифинге после окончания заседания Правительства 10 июня министр Артем Асатрян.
Расчет помощи будет исходить из среднего потребления электричества на семью – 200 кВт.ч (по данным Комиссии по регулированию общественных услуг Армении). В летние месяцы оно снижается до 180, в зимние – растет до 325.
«На основе этих оценок мы проведем расчет воздействия на социально необеспеченных и составим предложения о том, как поддержать их», - заявил Асатрян.
Отметим, Комиссия по регулированию общественных услуг Армении намерена повысить тариф на электроэнергию для населения на 6,93 драма – вместо 17, которые предлагают «Электросети Армении».