Հունիսի 11-ին Բրյուսելում կայացավ «Համագործակցության հնարավորություններ Հայաստանի եւ Բելգիայի միջեւ» խորագրով գործարար համաժողով, որը կազմակերպվել էր ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության եւ Բելգիայում ՀՀ դեսպանության կողմից` Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի եւ Բելգիա-հայկական առեւտրի պալատի հետ միասին` Վալոնիայի արտահանման եւ ներդրումների, Ֆլանդրիայի ներդրումների եւ առեւտրի գործակալությունների ու Բրյուսելի առեւտրի պալատի հետ համագործակցաբար:
Միջոցառմանը մասնակցում էր ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Բացի վերոնշյալ կազմակերպություններից, համաժողովին մասնակցում էին շուրջ երեք տասնյակ բելգիական առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Բելգիայում ՀՀ դեսպան Թաթուլ Մարգարյանն իր բացման խոսքում նշեց, որ հայ-բելգիական բարեկամական հարաբերությունները, բարձր մակարդակի երկխոսությունն ու ակտիվ շփումները բարենպաստ պայմաններ են տնտեսության բոլոր բնագավառներում գործարար կապերի հաստատման ու զարգացման համար: Դեսպան Մարգարյանը նշեց նաեւ, որ Բելգիան ավանդաբար կարեւոր առեւտրային գործընկեր է հանդիսացել Հայաստանի համար, եւ Հայաստանը հետաքրքրված է` ընդլայնել իր ներկայությունը բելգիական շուկայում, ինչպես նաեւ ներգրավել բելգիական ներդրումներ:
Համաժողովի մասնակիցներին ուղղված իր ելույթում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը ներկայացրեց Հայաստանի տնտեսական զարգացման հայեցակարգային մոտեցումները եւ հիմնական ուղղությունները` ընդգծելով այն առավելությունները, որ ՀՀ տնտեսությունն ունի ԵԱՏՄ անդամակցության, ԵՄ եւ այլ տարածաշրջանների հետ տնտեսական համագործակցության ներդաշնակ զարգացման արդյունքում: Նախարարը նշեց, որ այսպիսի բազմակողմ ներգրավվածությունը լուրջ առավելություններ է ստեղծում Հայաստանում ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու համար:
Համաժողովի ընթացքում Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատրյանը եւ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը ներկայացրին Հայաստանում ներդրումային գործունեության ծավալման միջավայրը եւ կոնկրետ առաջարկներ:
Այնուհետեւ ներկա գործարարների մասնակցությամբ շահագրգիռ քննարկումներ ծավալվեցին: Մի շարք բելգիական ընկերությունների հետ քննարկվեցին նրանց առանձին ծրագրերն ու նախագծերը, ձեռք բերվեցին առաջիկայում Հայաստան այցելելու պայմանավորվածություններ:

В Брюсселе состоялся бизнес-форум «Возможности сотрудничества между Арменией и Бельгией», организованный Министерством экономики Армении и посольством Армении в Бельгии совместно с фондом развития Армении при сотрудничестве с Агентствами  экспорта и импорта Валонии, инвестиций и торговли Фландрии и Торговой палатой Брюсселя.
В мероприятии участвовала делегация, возглавляемая министром экономики Армении Кареном Чшмаритяном. Кроме вышеупомянутых организаций, в форуме принимают участие представители около трех десятков передовых бельгийских компаний.
Посол Армении в Бельгии Татул Маргарян во вступительном слове отметил, что армяно-бельгийские дружественные отношения, диалог на высшем уровне и активные контакты создают благоприятные условия для установления и развития деловых связей.
Он представил  подходы к экономическому развитию Армении и его основные направления, подчеркнув  те преимущества, которые получила экономика Армении в результате присоединения к Евразийскому экономическому союзу. Министр отметил, что такое разностороннее вовлечение создает серьезные возможности для предпринимательской деятельности.
В ходе форума исполнительный директор Фонда развития Армении Арман Хачатрян и директор Фонда–инкубатора предприятий Баграт Енгибарян представили инвестиционную среду в Армении и конкретные предложения.
С рядом бельгийских компаний были обсуждены их отдельные  программы и проекты, была достигнута договоренность о посещении Армении в будущем.