«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալները ավելի քան մեկ ամիս առաջ գրաված Սիրիայի հյուսիս-արեւելյան Պալմիրա քաղաքում երկու սրբավայր են պայթեցրել: Այս մասին հաղորդում է արաբական «Ալ Ջամհուրիա» պարբերականը:
Կիրակի հայտնի է դարձել, որ ԻՊ-ի զինյալները սկսել են ականապատել Պալմիրայի՝ իրենց կողմից գրավված հատվածը:
Սիրիայի հնությունների եւ թանգարանների գլխավոր տնօրեն Մաամուն Աբդուլ Քարիմի խոսքով, «զինյալները երեք օր առաջ պայթեցրել են Մուհամմեդ մարգարեի զարմիկի՝ Մոհամեդ բին Ալի Ալ-Մութհադեր բեն Աբի Թալիբի սրբավայրը»: Այն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանո ներքո գտնվող պատմական արժեք էր:
ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ, ահաբեկիչները ոչնչացրել են նաեւ ավելի քան 500 տարի առաջ կառուցված մեկ այլ սրբավայր, որը տեղակայված է հռոմեական ավերակներից շուրջ կես կիլոմետր հեռավորությամբ:
Ընդհանուր առմամբ, հնագույն Պալմիրա քաղաքը գրավելուց ի վեր, ԻՊ-ի զինյալներն այստեղ ավելի քան 50 պատմական հուշարձան են ոչնչացրել: Հավելենք, որ քաղաքն ահաբեկիչների վերահսկողության տակ է անցել մայիսի կեսերին:

Боевики террористической группировки «Исламское государство» взорвали две святыни в захваченном более месяца назад городе Пальмира на северо-востоке Сирии, сообщает в понедельник арабская газета «Аль-Джамхурия».
В воскресенье стало известно, что боевики группировки «Исламское государство» начали минировать захваченную ими часть Пальмиры.
Генеральный директор древностей и музеев Сирии Маамун Абдул Карим рассказал изданию, что «боевики взорвали три дня назад святыню Мохамеда бин Али Аль-Мутхаддер бен Аби Талиба, племянника Пророка Мухамеда и четвертого халифа».
Святыня находилась в горной местности в четырех километрах от исторической Пальмиры и является исторической ценностью, охраняемой ЮНЕСКО.
По словам Абдула Карима, террористы уничтожили также еще одну святыню, которая была построена более 500 лет назад и расположена менее чем в полукилометре от римских развалин, передает РИА Новости.
Всего же с момента захвата Пальмиры боевики ИГ разрушили более 50 исторических памятников культуры.
Пальмира, древние развалины которого — один из шести объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО в Сирии, перешел под контроль боевиков в середине мая. Перед тем как оставить город, сирийская армия эвакуировала большую часть его жителей, около 11 тысяч военных и политических преступников и наиболее ценные исторические реликвии центрального музея Пальмиры. После захвата города под угрозой уничтожения оказались древние развалины и храмы.