Հնդկաստանում բռնաբարությանը զոհ դարձած 14-ամյա աղջնակին հղիության ընդհատման վիրահատության կենթարկեն: Այն նշանակված է այսօր՝ հուլիսի 31-ին, հաղորդում է BBC-ն:
Ավելի վաղ Գուջարաթ նահանգի դատարանը հրաժարվել էր աղջկան աբորտի հնարավորություն տալ՝ ղեկավարվելով Հնդկաստանի օրենսդրությամբ: Այդ երկրում հղիության ընդհատում հնարավոր է իրականացնել միայն մինչեւ 20 շաբաթական ժամկետը, իսկ աղջիկը գտնվում է հղիության 25-րդ շաբաթում:
Աղջկա ընտանիքը բողոք է ներկայացրել Գերագույն դատարան. Վերջինս որոշել է, որ աղջիկը կարող է աբորտ անել, սակայն միայն այն դեպքում՝, եթե բժիշկները որոշեն, որ հղիությունը «լուրջ սպառնալիք է նրա առողջության համար»: Դրանից հետո ձեւավորվել է բժիշկների խումբ, որոնք եզրակացրել են, որ աղջկա օրգանիզմը բավարար չափով զարգացած չէ երեխա ծննդաբերելու համար: Արդյունքում որոշվել է աբորտի վիրահատություն իրականացնել, հաղորդում է Newsru-ն:
Աղջիկը դպրոցական է: Նրան այս տարվա փետրվարին բռնաբարել է բժիշկը, որի մտ նա ընդունելության է գնացել: Մինչ այդ հանցագործը դեղ է ներարկել աղջկան, որպեսզի նա չկարողանա դիմադրել:
Ներկայումս հանցագործը կալանավորված է: Աղջկա ընտանիքը պնդում է, որ երկար ժամանակ նա իրենց չի հայտնել տեղի ունեցածի մասին, քանի որ հանցագործը նրան սպառնացել է: Ամեն ինչ հայտնի է դարձել այն ժամանակ, երբ պարզվել է, որ աղջիկը հղի է:

В Индии проведут операцию по прерыванию беременности 14-летней пациентке, зачавшей после изнасилования. Процедура запланирована на сегодня, 31 июля, сообщает BBC.
Ранее суд штата Гуджарат отказал пострадавшей в праве на аборт, руководствуясь нормами индийского законодательства. Согласно им, прерывание беременности возможно только на сроке до 20 недель. Девушка в настоящий момент находится уже на 25-й неделе беременности.
Семья девушки подала жалобу в Верховный суд страны. Тот постановил, что девушка может сделать аборт, однако лишь в том случае, если врачи решат, что беременность «представляет серьезную угрозу для ее жизни». После этого была сформирована команда медиков. В четверг они вынесли решение. Согласно заключению экспертов, организм девушки недостаточно развит для рождения ребенка. В итоге ей было разрешено сделать аборт. Операция назначена на пятницу, сообщили медики, передает Newsru
Девушка является ученицей средней школы в штате Гуджарат. Она была изнасилована в феврале этого года врачом, к которому пришла на прием. Перед этим преступник накачал жертву препаратами, чтобы та не могла сопротивляться. В настоящее время насильник арестован. Семья девушки утверждает, что та долгое время не сообщала о случившемся, так как преступник ей угрожал. О происшествии стало известно после того, как выяснилось, что девочка беременна.
Закон о медицинском прерывании беременности в Индии разрешает проводить аборты на сроках между 12-й и 20-й неделями в тех случаях, если продолжение беременности ставит жизнь матери под угрозу или если есть шанс рождения ребенка с физическими или умственными отклонениями.