Ճապոնական ալկոհոլային խմիչքների արտադրությամբ զբաղվող ընկերություններից մեկը որոշել է երեք տեսակի (10, 18 եւ 21 տարվա հնության) վիսկի ուղարկել տիեզերք: Ընկերությունը մտադիր է ստուգել, թե ինչպես է անկշռելիությունն ազդելու խմիչքի համի վրա:
Ենթադրվում է, որ նման պայմաններում վիսկին կփոխի համը՝ դառնալով ավելի մեղմ: Այս մասին կարող են դատել արդեն համտեսողները, որոնց կառաջարկեն փորձել վիսկին այն բանից հետո, երբ դրանք վերադառնան Երկիր մոլորակ, հաղորդում է «Ռոսիյսկայա գազետան»՝ վկայակոչելով Agence France-Presse գործակալությունը:
Վիսկիով տակառների տիեզերք ուղարկումը, նախնական տեղեկություններով, տեղի կունենա մեկ ամիս անց:
Ալկոհոլը տիեզերանավում կմնա առնվազն մեկ տարի: Ճապոնացիները հայտարարել են, որ «տիեզերական» խմիչքը չեն օգտագործի առեւտրային նպատակներով:

Три вида виски, выдержанных в течение десяти, 18 и 21 года, собирается отправить на МКС одна из японских алкогольных компаний. Компания намерена проверить, как невесомость повлияет на вкус напитков.
Предполагается, что в таких условиях виски изменит свой вкус, став более мягким. Судить об этом уже будут дегустаторы, которым предложат попробовать виски после того, как он вернется на Землю, сообщает «Российская газета» со ссылкой Agence France-Presse.
Отправка бочонков в космос, по предварительным данным, будет совершена через месяц.
На МКС алкоголь пробудет не менее года. Японцы заявили, что не будут использовать «космический» напиток в коммерческих целях.