Մեքսիկացի հնագետները Մեխիկոյի պատմական կենտրոնում պեղումների ժամանակ Ացտեկների կայսրության ժամանակաշրջանին պատկանող` մարդկային գանգերից կառուցված պատ են պեղել, հաղորդում է Հնագիտության եւ պատմության ազգային ինստիտուտի կայքը:
Հանգցրած կրի լուծույթից, ավազից եւ մանրախճից կառուցված, ավելի 34 մետր բարձրությամբ պատը հայտնաբերվել է երկու մետր խորության վրա: Կառույցի կենտրոնական մասում, 45 սանտիմետր բարձրության վրա, հայտնաբերվել են գանգերը, որոնք տեղադրված են եղել շրջանակաձեւ:
Հնագիտական ծրագրի կոորդինատոր Ռաուլ Բարերի խոսքով, պատը թվագրված է XV դարի վերջով, XVI դարի սկզբով ացտեկների «ցոմպանտլի» լեզվով: Գիտնականները ենթադրում են, որ գանգերի հիմնական մասը պետք է պատկանած լինի ացտեկների թշնամիներին, որոնց զոհաբերել են եւ գլխատել, հաղորդում է Lenta.ru-ն:

Мексиканские археологи во время раскопок в историческом центре Мехико обнаружили стену из человеческих черепов времен Империи ацтеков, сообщается на сайте Национального института археологии и истории Мексики.
Стена из раствора извести, песка и вулканического гравия длиной свыше 34 метров была найдена на глубине двух метров. В центральной части сооружения высотой 45 сантиметров были обнаружены черепа, выложенные в форме круга.
По словам координатора археологической программы Рауля Баррера, стена датируется концом XV — началом XVI века и называется на языке ацтеков «цомпантли». Большая часть черепов принадлежала молодым мужчинам, однако также попадаются кости женщин и детей. Ученые полагают, что основная часть черепов принадлежала врагам ацтеков, которые были принесены в жертву и обезглавлены, сообщает Lenta.ru.