Հարավային Կորեայում ձերբակալվել է մի 23 ամյա երիտասարդ: Կան կասկածներ, որ նա է տարածել այն տեքստային հաղորդագրությունները, որոնցում գրված էր թերակղզում իրավիճակի հետագա սրման դեպքում համընդհանուր զորակոչ սկսվելու մասին:
Իրավապահ մարմինների տվյալներով ՝ Կիմ ազգանունով տղամարդը որոշել է կատակել ու ՍՄՍ հաղորդագրություններ է ուղարկել իր նախկին զինակիցներին այն բանից հետո, երբ ԿԺԴՀ –ն կրակ է բացել իր հարավային հարեւանի վրա: Նա իբրեւ ազգային պաշտպանության նախարարության անունից գրել է .«Պատերազմ հայտարարելու դեպքում 21-ից 33 տարեկան պահուստային զինվորները պետք է արձագանքեն արտահերթ զորակոչին»: Այս մասին հայտնում է Lenta.ru –ն՝ վկայակոչելով հարավկորեական լրատվամիջոցներին:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Պխենյանը հրետանաային համազարկեր էր արձակել՝ պահանջելով հանել այն քարոզչական բարձրախոսները, որոնք տեղադրված են երկու պետությունների սահմանին: Կորեայի հանրապետությունը դրան պատասխանել է մի քանի տասնյակ հրթիռների արձակումով: Երկու երկրներն էլ հրամայել են իրենց զորքերին բերել բարձր մարտունակության վիճակի:

В Южной Корее арестован 23-летний мужчина по подозрению в распространении текстовых сообщений, в которых говорилось о начале мобилизации в случае дальнейшего обострения ситуации на полуострове.
По данным правоохранительных органов, мужчина по фамилии Ким решил пошутить и отправил СМС четырем бывшим сослуживцам после того, как КНДР открыла огонь по южному соседу. Якобы от лица министерства нацобороны он написал: «Уволенные в запас солдаты возрастом от 21 до 33 лет должны отреагировать на экстренный вызов в случае объявления войны». Об этом сообщает Lenta.ru со ссылкой на южнокорейские СМИ.
Напомним, накануне Пхеньян произвел артиллерийские залпы, требуя убрать южнокорейские агитационные громкоговорители, установленные на границе двух государств. Республика Корея ответила запуском нескольких десятков ракет. Обе страны приказали привести войска в состояние повышенной боевой готовности.