Հարցման մասնակիցների 54 տոկոսը հավատում է Վալերի Պերմյակովի գործով Հայաստանում արդարադատությանը: 37 տոկոսը համարում է, որ դատավարությունը ամենայն հավանականությամբ արդարացի կլինի, 17 տոկոսը համարում է, որ այն միանշանակ արդար կլինի: Այս մասին են վկայում հուլիսի 6-13 ը անցկացված հարցման արդյունքները, որը կազմակերպել էր Հայաստանում Gallup ցանցը ներկայացնող «Մարկետինգի հայկական ասոցացիան»: Հարցմանը մասնակցել է 1106 մարդ Երեւանում եւ մարզերում:
Ինչպես լրագրողներին օգոստոսի 21-ին հայտնել է կազմակերպության ղեկավար Արամ Նավասարդյանը, 19 եւ 10 տոկոսը համապատասխանաբար հակվում են այն տեսակետին, որ դատավարությունն ավելի շուտ անարդար ու միանշանակ անարդար կլինի: Իսկ 17 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել:
Հիշեցնենք, որ ՌԴ հյուսիսային Կովկասի շրջանային զինվորական դատարանի ենթակայության տակ գտնվող կայազորային զինվորական դատարանը  Պերմյակովին դատապարտել է 10 տարվա ազատազրկման՝ դասալքության ու զենքն ապօրինաբար կրելու համար: Իսկ Ավետիսյանների ընտանիքի՝ հունվարին կատարված սպանության գործով կզբաղվի հայկական կողմը:

54% опрошенных верят в правосудие в Армении по делу Валерия Пермякова. 37% считают, что судебный процесс будет скорее справедливым, 17% – однозначно справедливым. Об этом свидетельствуют результаты опроса 6 – 13 июля, проведённого НПО «Армянская ассоциация маркетинга», представляющего сеть «Gallup» в Армении. Опрос проведен среди 1106 человек в Ереване и регионах.
Как заявил журналистам 21 августа глава организации Арам Навасардян, 19% и 10% склоняются к мнению, что процесс будет скорее несправедливым и однозначно несправедливым, 17% затруднились ответить.
Напомним, что гарнизонный военный суд, подведомственный Северо-Кавказскому окружному военному суду РФ, приговорил Пермякова к 10 годами тюрьмы за дезертирство и незаконное ношение оружия. Делом об убийстве семьи Аветисянов, совершённом в январе, займётся армянская сторона.