Լեռնային Ղարաբաղում սեպտեմբերի 13-ին նախանշված տեղական ընտրությունների ժամանակ պետք է շփման գծում նոր լարվածություն սպասել: Այս մասին գրում է իտալական East Journal պարբերականը: Դրանում, մասնավորապես, ասված է.
«Լեռնային Ղարաբաղում կրկին սկսել են կրակել: Ինչպես եւ մեկ տարի առաջ, երբ սահմանին 13 մարդ զոհվեց, օգոստոսը կրկին բախումների ամիս դարձավ:
1994 թվականին սառեցված հակամարտությունը դեռեւս լուծված չէ: Հայաստանը, չնայած չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը, իրենն է համարում (Արցախը, ինչպես այն այստեղ կոչում են, բնակեցված է բացառապես հայերով):
Կուտակված լարվածությունը վերջին տարիներին բախումների է վերածվել, որը սպառնում է նոր հակամարտությամբ:
Սեպտեմբերի 2-ին ամբողջ Լեռնային Ղարաբաղը միավորվեց՝ տոնելու անկախության հռչակման 24-րդ տարեդարձը: Հանդիսավոր արարողությունը գլխավորում էր Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ Բակո Սահակյանը, որը պարգեւներ հանձնեց հայրենիքի պաշտպաններին:
Իսկ սեպտեմբերի 13-ին փոքրիկ հանրապետությունում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ են, որոնք կհետեւեն մայիսի 3-ին անցկացված խորհրդարանական ընտրություններին: Հաշվի առնելով նախորդ փորձը՝ դրանցից հետո, ամենայն հավանականությամբ, նոր բախումներ կլինեն»:

New tension on the line of contact [between Armenia and Azerbaijan] will have to be expected by the time of municipal elections in Karabakh on September 13, the Italian newspaper East Journal writes. The article reads:
“Shootings have resumed in Nagorno-Karabakh. As during last year, when about thirty people died on the border, August again turned into a month of clashes.
The conflict, frozen in 1994, has remained unresolved. Although Armenia doesn’t recognize Karabakh, it considers the republic as its own (Artaskh, as it is called here, is populated exclusively by Armenians).
The accumulated tension, which had remained suppressed for years, has in te recent years flowed into clashes threatening to spark a new conflict.
On September 2, the entire Nagorno-Karabakh united to celebrate the 24th anniversary of its independence. The solemn ceremony was headed by Nagorno-Karabakh president Bako Sahakyan, who bestowed awards upon the defenders of the homeland.
On September 13, elections of local self-government authorities will take place, being preceded by parliamentary ones on May 3. Given the past experience, they will most probably also be followed by new tension.”