2015 թ.առաջին կիսամյակում գրանցվել է Հայաստան կատարված  դրամական փոխանցումների ու երկրի արտահանման անկում։ Այս մասին ասված է 2015 թ. առաջին կիսամյակի ֆինանսական կայունության մասին Հայաստանի Կենտրոնական բանկի հաշվետվության մեջ։
Նվազել է հայկական արտահանման հիմնական հոդվածների՝  գունավոր մետաղների ու պատարստի ապրանքների պահանջարկը, նաեւ կրճատվել են մասնավոր փոխանցումները, ինչր հանգեցրել է սպառման կրճատմանը ու տնտեսական աճի դանդաղեցմանը։ Աճը խթանելու նպատակով ծախսվել են պետբյուջեի միջոցները, իսկ Կենտորնական բանկը տարեսկզբի համեմատ։ մեղմացրել է դրամավարկային պայմանները։
Մակրոտնտեսական ռիսկերի աճի, 2014 թ վերջին հայկական դրամի արժեզրկման, ինչպես նաեւ նախորդ տարիներին վարկային պորտֆելի արագ աճի պայմաններում, պահպանվել է չաշխատող վարկերի աճի միտումը։ Տարածաշրջանի մյուս երկրների համեմատ ՝ այն կարելի է համեմատաբար ցածր համարել։ Սակայն խնդրահարույց վարկերի աճի ու տոկոսոդրույքների կրճատման հետեւանքով նվազել է նաեւ բանկերի եկամտաբերությունը։
2014 թ. դեկտեմբերին Հայաստանի Կենտրոնական բանկը բարձրացրել է բանկերի նվազագույն կապիտալի պահանջը ՝ նախկին 5 մլրդ դրամի փոխանեն սահմանելով 30 մլրդ դրամ / ընթացիկ փոխարժեքով մոտավորապես 63 մլն դոլար, վերջնաժամկետը ՝ 2017 թ. – խմբ. /, ինչը ենթադրում է վարկավորման ծավալների աճի հնարավորություն ու լրացուցիչ ապահովագրում  երկարաժամկետ ռիսկերից։
Ոչ բանկային ֆինանսական կազմակերպություններում նկատվել է գործունեության ընդլայնում, բայց ֆինանսական համակարգում դրանց մասնաբաժինը առաջվա պես բավականին ցածր է։
Ընդհանուր առմամբ, ֆինանսական համակարգի ռիսկերը աճի միտում են դրսեւորում, բայց ֆինանսական համակարգն ունակ է դիմակայել ցնցումներին։

В I полугодии 2015 г был зарегистрирован спад трансфертов в Армению и экспорта из страны. Об этом говорится в отчёте Центробанка Армении о финансовой стабильности за I полугодие 2015 г.
Упал спрос на основные статьи армянского экспорта – полуфабрикаты цветных металлов и готовы товаров, а также сократились частные трансферты, что привело к сокращению потребления и замедлению экономического роста. С целью стимулировать рост, госбюджет расходовался с расширительным стимулом, а Центробанк ослабил денежно-кредитные условия по сравнению с началом года.
В условиях роста макроэкономических рисков, обесценения армянского драма в конце 2014 г, а также быстрого роста кредитного портфеля в предыдущие годы, сохранилась тенденция к росту неработающих кредитов. По сравнению с другими странами региона её можно назвать сравнительно низкой. Однако в результате роста проблемных кредитов и сокращения процентной маржи снизилась прибыльность банков.
В декабре 2014 г Центробанк Армении повысил требование минимального капитала банков с 5 до 30 млрд драмов (по текущему курсу около $63 млн, крайний срок – 2017 г – прим. ред), что предполагает возможность роста объёмов кредитования и создают дополнительную подушку против долгосрочных рисков.
В небанковских финансовых организациях наблюдалось расширение деятельности, но их доля в финансовой системе по-прежнему довольно низка.
В целом, риски финансовой системы демонстрируют тенденцию к росту, но финансовая система способна противостоять шокам.