ԱՄՆ-ը կարող է եւ պատրաստվում է Հայաստանի իշխանություններին խորհրդատվություն եւ աջակցություն ցուցաբերել երկիրը անմիջական օտարերկրյա ներդրումների համար ավելի գրավիչ դարձնելու համար։ Այս մասին Տնտեսական համագործակցության հայ-ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի բացմանն ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնականի տեղակալ Բրիջիթ Բրինքը։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը շատ է հպարտանում Հայաստանին 1992թ.-ից ի վեր 2 մլրդ դոլարի օգնություն ցուցաբերելու հանգամանքով։ «Մենք հավատում ենք, որ այդ օգնությունը կնպաստի Հայաստանն ավելի բարգավաճող երկիր դարձնելուն։ Կարեւոր է նաեւ իմանալ, որ այդ երկխոսության առանցքը տնտեսական շահերից թեքվել է դեպի երկու երկրների միջեւ առեւտրի եւ ներդրումների ծավալները մեծացնելու քննարկումները, որոնք Հայաստանը կդարձնեն անմիջական օտարերկրյա ներդրումների պրակտիկ վայր։ Իսկ դա տնտեսական եւ ժողովրդավարական  բարեփոխումների եւ հայ ժողովրդի բարգավաճման առանցքային շարժիչն է»,- ասել է Բրինքը։
Անդրադառնալով հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցությանը՝ Պետդեպի ներկայացուցիչը հիշեցրեց, որ հունվարին ԱՄՆ-Հայաստան միասնական տնտեսական օպերատիվ խումբը (The USA – ArmeniaTask Force – USATF) համաձայնություն էր ձեռք բերել, որով Հայաստանի քաղաքացիները 10 տարով ԱՄՆ բազմակի մուտքի վիզա էին ստանում։ «Վերջերս մեր երկրները Երեւանում անցկացրեցին Առեւտրի եւ ներդրումների հարցերով ԱՄՆ-Հայաստան խորհուրդը (Trade and Investment Framework Agreement – TIFA)։ Խորհրդի ստեղծումը կնպաստի առեւտրի հարցերում առավել մանրամասն քննարկումներ անցկացնելուն»,- եզրափակել է Բրիջիթ Բրինքը։

США могут и будут предлагать руководству Армении советы и поддержку, с целью сделать страну более привлекательной для прямых иностранных инвестиций. Об этом заявила на открытии очередного заседания Армяно-Американской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству 19 ноября заместитель помощника госсекретаря США по дела Европы и Евразии Бриджит Бринк.
США, по ее словам, очень гордятся содействием Армении в общей сумме $2 миллиардов, начиная с 1992 года. «Мы верим, что эта помощь будет способствовать становлению Армении более процветающей страной. Также важно знать, что фокус этого диалога перешел из приоритетов экономических интересов к обсуждению относительно того, как увеличить торговлю и инвестиции между двумя странами, сделав Армению практическим место для прямых иностранных инвестиций – ключевых двигателей экономических и демократических реформ, а также процветания армянского народа», - подчеркнула Бринк.
Коснувшись достижений армяно-американского экономического сотрудничества, представитель Госдепа напомнила, что в январе в рамках Единой экономической оперативной группы США – Армения (The USA – ArmeniaTask Force – USATF) было достигнуто визовое соглашение, предоставляющее гражданам Армении десятилетнюю въездную мультивизу в США. «Недавно наши страны провели в Ереване первую встречу Совета США – Армения по вопросам торговли и инвестиций (Trade and Investment Framework Agreement – TIFA). Создание совета TIFA будет способствовать более детальным обсуждениям по торговле», - подытожила Бриджит Бринк.