ԱՄՆ-ը մեծ նշանակություն է տալիս հարեւանների հետ Հայաստանի առեւտրի զարգացմանը, մասնավորապես հարեւան երկրների հետ էներգետիկ համակարգերի գծերի կառուցմանը։ Այս մասին նոյեմբերի 19-ին Տնտեսական համագործակցության հայ-ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում լրագրողների  հետ զրույցում ասել է ՀՀ փոխվարչապետ,  Միջազգային տնտեսական ինտեգրման եւ բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը։
Նախարարը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կմեծանա։ «Մասնավորապես հիմա, երբ հայկական շուկայում հայտնվել է  «Contour Global» ամերիկյան ընկերությունը, արդեն ներկրվում են որոշ տեխնոլոգիական սարքավորումներ»,- նշել է Գաբրիելյանը։
Նրա խոսքով՝ ամերիկյան ներդրումների համեստ ծավալը պայմանավորված է Հայաստանի սահմանափակ շուկայով, սակայն հարկ է նշել, որ «Contour Global»-ը Հայաստանում արել է ամենախոշոր ներդրումը, եւ դա ամերիկյան կողմից ներդրումն է։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 29-ին ՀՀ կառավարությունը «Contour Global Hydro Cascade» եւ «CG Solutions Global Holding Company» ընկերությունների հետ պայմանագիր էր կնքել «Որոտանի կասկադ ՀԷԿ» ՓԲԸ-ն 180 մլն դոլարով վաճառելու մասին։

США придают большое значение развитию торговли Армении с соседями, в частности, строящимся линиям энергосистем с соседними странами. Об этом заявил в беседе с журналистами в рамках очередного заседания Армяно-Американской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству 19 ноября вице-премьер, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян.
Министр выразил надежду, что товарооборот между Арменией и США увеличится. «В частности, сейчас, после появления американской компании «Contour Global» на армянском рынке, уже начало импортироваться определенное технологическое оборудование», - отметил Габриелян. Не столь большой объем американских инвестиций, по его словам, связан с ограниченным рынком Армении, но необходимо также заметить, что компания «Contour Global» сделала самую крупную инвестицию в Армении, и это – инвестиция американской стороны.
Напомним, что 29 января Правительство Армении подписало с компанией «Contour Global Hydro Cascade» и «CG Solutions Global Holding Company» (США) договор о продаже ЗАО «Воротанский каскад ГЭС» за $180 млн. Компания из США взяла на себя обязательство в течение ближайших 6 лет инвестировать в ремонт и модернизацию «Каскада» около $70 млн.