Արդարադատության նախկին նախարար Հովհաննես Մանուկյանը հունվարի 1-ին Ձմեռ պապիկի հագուստով շրջելու է Գյումրիի վագոն-տնակներում:
NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Մանուկյանն ամփոփել է 2015թ.-ն եւ անդրադարձել գալիք տարվա անելիքներին:
Պարոն Մանուկյան, 2015թ. Ձմեռ պապիկից խնդրել էիք Ղարաբաղյան հարցի վերջնական լուծում: Ձմեռ պապն ինչքանո՞վ իրականություն դարձրեց Ձեր երազանքը:
Ցավոք, անցնող տարում այս հարցում դրական տեղաշարժեր չեղան, հակառակը տարին սկսվեց եւ ավարտվում է սահմանների լարվածությամբ, դիպուկահարների ակտիվությամբ: Իհարկե, մեր համարժեք պատասխանը երբեք չի ուշանում: Հիշենք թեկուզ հայ դիպուկահարուհու դեպքը, որը մեծ հիստերիա առաջացրեց Ադրբեջանում: Ընդ որում հիմնականում նրանց կողմի գրեթե բոլոր դիպուկահարները վարձկաններ են: Մեր աղջկա գնդակից խոցվելը կրկնակի ամոթ էր իրենց համար, քանի որ ինչպես հայտնի է կնոջ ձեռքով սպանված տղամարդը նրանց կրոնի համաձայն դրախտ չի ընկնում: Իհարկե, Ղարաբաղի հարցում դրականն այն էր, որ այնուամենայնիվ լայնամասշտաբ պատերազմից խուսափել եւ խուսափում ենք մինչ օրս: Ինչպես ասում են «Любой плохой мир гораздо лучше, чем любая война»: Ես լավատես եմ եւ չեմ կորցնում լավատեսությունս Մինսկի խմբի ձեւաչափով խաղաղ հանգուցալուծում գտնելու հարցում:
2016թ.-ի համար ի՞նչ է ցանկացել Ձեր որդին՝ 7-ամյա Ալեքսանդրը, որը Ձմեռ պապն անպայման իրականություն է դարձնելու:
Ալեքսանդրը բնավորությամբ ինձ նման է, փոքր-ինչ անհամբեր, ուստի Ձմեռ Պապիկին նամակներ սկսում է գրել դեռեւս ամռանից: Հետաքրքիր է, որ տարեցտարի նրա ցանկություններն ու երազանքները ավելի որոշակի են դառնում: Մարդը հստակ գիտի՝ ինչ է ուզում: Այս տարի շուտ գնեցի իր շատ երազած խաղը ու տղաս գոհունակությամբ ասաց, որ արդեն գոհ է եւ բավարարված Ձմեռ Պապիկից: Բայց ասեմ, որ չմոռացավ այնուամենայնիվ շնորհակալական նամակ գրել:
Կհիշե՞ք Ալեքսանդրի՝ Ձմեռ պապին ուղղված այն նամակը, որը Ձեզ պարզապես «խուճապի» մատնեց:
Ինչպես նոր ասացի, ինձ խուճապի մատնեց այս տարվա ցանկության բացակայությունը, մտածում եմ, որ առանց այդ «հուշաթերթիկի» Ձմեռ Պապիկին բավական դժվար կլինի կողմնորոշվել:
Կրտսեր Մանուկյանի երազանքները թերեւս կտարբերվեն Գյումրիում վագոն-տնակներում բնակվող երեխաների երազանքներից: Ինչքանո՞վ եք հավանական համարում, որ Ձմեռ պապն այս երեխաների երազանքն էլ իրականություն կդարձնի գոնե այս նոր տարում:
Յուրաքանչյուր երեխա արժանի է լավագույնին: Ցավոք դեռեւս հնարավոր չէ ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որ նորմալ կենցաղը շատ երեխաների համար չդասվի անիրականանալի երազանքների շարքը: Ալեքսանդրի հետ շատ ենք այցելել անապահով երեխաների: Այդ շփումներից ես հասկացել եմ, որ երեխան մնում է երեխա՝ իր տարիքին բնորոշ ընդհանուր երազանքներով. մի մեքենա, մի տիկնիկ, համակարգիչ…Կարծում եմ մեզնից յուրաքանչյուրը պետք է կարողանա տարվա մեջ գոնե մեկ անգամ Ձմեռ Պապ դառնալ այն փոքրիկների համար, ովքեր անկախ իրենց կամքից լիարժեք մանկություն չունեն:
Գյումրիի վագոն-տնակների մասին հարցը պատահական չէր. արդարադատության նախարարի պաշտոնից ազատվելուց հետո առավել ակտիվ եք զբաղվում աղետի գոտու, մասնավորապես Գյումրու հարցով: Ի՞նչ սպասելիքներ ունեք այս տարի:
Շիրակի մարզը, եւ հատկապես Գյումրին ինձ շատ հարազատ են: Գիտեք՝ սպասելիք բառը այդքան էլ տեղին չէ, քանի որ սպասում ես ուրիշից: Գյումրիի պարագայում ես իրոք ուրիշից որեւէ բան ակնկալել կամ սպասել դրության լավացման, չեմ կարող: Իհարկե հասկանալի է, որ հնարավոր չէ երկրի ընդհանուր վիճակից անջատ Գյումրին զարգացնել: Հնարավոր չէ բարեկեցություն ապահովել առանձին վերցրած մարզում կամ քաղաքում: Դա երկրի ընդհանուր զարգացման համատեքստում պետք է դիտարկել: Սակայն նպաստել կոնկրետ տարածքում աշխատատեղերի բացմանը, բարձր տեխնոլոգիաների ներգրավմանը, ուսանողական եւ մշակութային կյանքի աշխուժացմանը մենք բոլորս պարտավոր ենք: Ես հնարավորության սահմաններում միշտ գյումրեցիների հետ եմ: Ի դեպ շատ վագոն-տնակների համար Ձմեռ Պապն այս նոր տարուն ես կլինեմ: Հիմնական շեշտը դնում ենք մարդկանց սոցիալական, առողջական խնդիրների թեթեւացման վրա: Ջերմ հարաբերությւոններ ունենք նաեւ ֆիզիկական առանձնահատկություններ ունեցող մարդկանց հետ:
2017թ.-ն վերջնական վերականգնված Գյումրիի մասին խոսելու համար ի՞նչ պետք է անեն ՀՀ իշխանությունները:
Իհարկե իշխանությունները, այդ թվում տեղական ինքնակառավարման մարմիններն աշխատում են խնդիրների թեթեւացման ուղղությամբ: Կարծում եմ, որ Գյումրիում հիմնական շեշտը պետք է դրվի աշխատատեղերի խնդրի լուծման վրա, գուցե պետք է քննարկել այս շրջանը հատուկ տնտեսական գոտու վերածելու խնդիրը, այս կերպ հնարավոր կլինի լուծել նաեւ շատ գյումրեցիների տունդարձի հարցը: Կարծում եմ՝ շատ կարեւոր է նաեւ տեղական իշխանության ակտիվությունը: Գյումրին ընտրությունների շեմին է եւ արդյունքներից կախված կլինի քաղաքի խնդիրների առավել արդյունավետ լուծումներ գտնելու հնարավորությունը:
Խնդիրների մասին մտածելով՝ չմոռանանք Նոր Տարվա մասին, շնորհավորում եմ բոլորի Ամանորը: Առողջ եղեք, նախաձեռնող եղեք ձեր գաղափարներն ու ծրագրերը ձեւակերպելիս, համարձակ եւ անկոտրում եղեք ձեր որոշումները կյանքի կոչելիս: Այդ դեպքում 2016-ը ձեզ կժպտա:

Экс-министр  юстиции Армении Ованес Манукян оденется в Деда Мороза и поедет в Гюмри – к тем, кто ещё живёт во временных домиках. В беседе с  корреспондентом Новости Армении – NEWS.am Манукян подвел итоги 2015 года и коснулся дел наступающего:
Год назад Вы просили у Деда Мороза, чтобы окончательно решился карабахский вопрос. Насколько Дед Мороз осуществил Вашу мечту?
К сожалению, в этом вопросе  положительных подвижек не было, наоборот, год начался и завершился напряженностью на границах, активностью снайперов. Конечно, наш адекватный ответ никогда не запаздывает. Вспомним хотя бы случай с армянской женщиной-снайпером, который вызвал большую истерию в Азербайджане. Причем,  почти все снайперы с той стороны – наемники. Поражение от пули нашей девушки – двойной позор для них, ибо, как известно, убитый рукой женщины мужчина, по их религии, не попадает в рай. Конечно, в карабахском вопросе положительным было то, что, тем не менее, мы избежали и избегаем по сей день широкомасштабной войны. Как говорят, «худой мир лучше доброй ссоры». Я не теряю оптимизма  в вопросе мирного разрешения конфликта в формате Минской группы.
Что из того, что пожелал на 2016 год Ваш сын, 7-летний Александр, Дед Мороз обязательно исполнит?
Александр по характеру похож на меня, немного нетерпеливый, и письма Деду Морозу начинает писать еще с лета. Интересно, что с годами его желания и мечты становятся более конкретными. Человек знает четко, чего он хочет. В этом году  рано купил  игру, о которой он очень мечтал, и сын с удовлетворением сказал, что уже доволен подарком Деда Мороза. Но замечу, что не забыл, тем не менее, написать благодарственное письмо.
Вспомните написанное Александром то письмо Деду Морозу, которое  Вас просто смутило?
Как я сказал, меня смутило отсутствие пожелания в этом году. Думаю, без этой памятки Деду Морозу будет довольно трудно сориентироваться.
Манукян-младший, возможно,  будет просить другое, чем те дети  Гюмри, что всё ещё живут в домиках-вагонах. Как Вы думаете, возможно ли, чтобы Дед Мороз  пришёл в новый дом к этим детям хотя бы на этот Новый год?
Каждый ребенок достоин лучшего. К сожалению, пока невозможно создать такие условия, чтобы нормальный быт для многих детей не  относился бы к разряду несбыточной  мечты. С Александром мы много  раз посещали необеспеченных детей. И я понял, что ребенок остается ребенком, со свойственным его возрасту общими мечтами: одна машинка, одна кукла, компьютер… Думаю, каждый из нас должен суметь  хотя бы раз в год стать Дедом Морозом для тех малышей,  у которых не  по своей воле  нет полноценного детства.
Вопрос о домиках-вагонах Гюмри был не случайным. После  освобождения с должности министра юстиции Вы активнее занимаетесь вопросами зоны бедствия, в частности, проблемами  Гюмри. Что Вы ожидаете от этого года?
Ширакская область и особенно Гюмри – очень родные для меня.  Знаете, слово «ожидание» тут не очень-то к месту. Конечно, понятно,  что невозможно  обеспечить благосостояние в отдельно взятой области  или городе. Его надо рассматривать в контексте общего развития страны. Но содействовать  открытию  рабочих мест на конкретной территории с вовлечением высоких технологий, оживлению студенческой и культурной жизни все мы обязаны. В пределах возможностей я всегда рядом с гюмрийцами. Кстати, для многих домиков-вагонов в этом Новом году Дедом Морозом стану я.  Основной акцент делаем на облегчении социальных проблем людей, проблем со здоровьем. Теплые взаимоотношения сложились также  с людьми, имеющими  физические особенности.
Что должны сделать власти Армении, чтобы можно было говорить о полном восстановлении Гюмри в 2017 году, как заверяют?
Конечно, власти, в том числе, муниципальные органы, работают над смягчением проблем. Думаю, что в Гюмри основной акцент должен быть сделан на решении проблемы рабочих мест. Быть может, надо обсудить вопрос о превращении  этого района в особую экономическую зону, таким образом будет возможно решить также вопрос о возвращении многих гюмрийцев домой. Думаю, что очень важна активность  местной власти. Гюмри находится на пороге выборов, и от  их итогов будет зависеть возможность  нахождения  наиболее эффективных  решений проблем  города.
Думая о проблемах, не надо забывать о Новом годе, поздравляю всех! Будьте здоровы, инициативны при формулировке своих идей и программ, будьте смелыми и несгибаемыми при претворении своих решений в жизнь. В таком случае 2016-ый улыбнется вам.