Բելառուսում իշխանության դեմ «պատերազմել» կարելի է միայն ընտրություններում, ասել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկեշենկոն։
«Երբեք ոչնչից մի՛ վախեցեք, ասեք իմ մասին ինչ ուզում եք, բայց հիշե՛ք, որ իշխանության դեմ «պատերազմել» կարելի է միայն ընտրություններում։ Կլինեն խորհրդարանական ընտրություններ, գնացե՛ք եւ քվեարկե՛ք նրանց օգտին, ով ձեզ պետք է։ Կլինեն նախագահական ընտրություններ, քվեարկե՛ք, ինչպես ուզում եք։ Ես անկեղծ եմ ասում եւ կապահովեմ դա ձեզ համար։ Ոչ ոքի չի կարելի ստիպել այնտեղ, որտեղ նա ազատ խոսքի եւ կամարտահայտման իրավունք ունի»,– մեջբերում է Լուկաշենկոյի խոսքը «Բելտա»–ն։
Նա նշել է նաեւ, որ եթե մի խումբ մարդիկ փորձեն փողոց դուրս գալ եւ անկարգություն սարքել, ապա արձագանքը կլինի ակնթարթային։ «Որովհետեւ կլինի այնպես, ինչպես Հայաստանում, Ղազախստանում։ Մեզ դա պետք չէ։ Դա վարակիչ հիվանդություն է։ Եթե այն մտնում է հասարակություն, ապա վայրկենապես քաղցկեղի նման սկսում է տարածվել։ Եվ այդ ժամանակ շատ ջանքեր եւ, աստված չանի, կյանքեր պետք կլինեն»,– ասել է Լուկաշենկոն։

«Воевать» против власти в Белоруссии можно только на выборах. Об этом заявил президент республики Александр Лукашенко.
«Никогда ничего не бойтесь, говорите обо мне, о ком хотите, но помните, что «воевать» можно только на выборах. Будут парламентские выборы — идите и голосуйте за тех, кто вам нужен, кого вы хотите избрать. Придут президентские выборы — голосуйте так, как вы хотите. Я говорю это искренне и буду это обеспечивать. Никого нельзя принуждать там, где он имеет право свободно говорить и высказываться», — цитирует белорусского лидера агентство Белта.
Глава государства отметил, что если какая-то группа людей попытается выйти на улицы и устроить беспорядки, то реакция власти будет мгновенной. «Потому что будет, как в Армении или Казахстане, — нам этого не надо. Это зараза, болезнь. Если она уже в общество внедрилась, то мгновенно, как раковая опухоль, начинает разрастаться. И тогда нужно будет много усилий, средств и, не дай бог, жизней, чтобы это пресечь», — добавил Лукашенко.