«Ինձ համար, որպես գիտնականի, առավել մտահոգիչ է գիտությանն առնչվող ծախսերը 2011 թվականի պետբյուջեում, որոնք խիստ անբավարար են, հատկապես գիտության զարգացման ծրագրի բացակայության պայմաններում»,- այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ԱԺ նախագահի խորհրդական, տնտեսահետ Թաթուլ Մանասերյանը, հավելելով, որ գիտական ոլորտների առանձնացում նույնպես չկա, իսկ խոսել գիտության զարգացման մասին ճիշտ չէ, երբ պետբյուջեից ընդամենը 1 տոկոս է տրամադրվել ոլորտին:
«Համադրելի վիճակում գտնվող ԱՊՀ երկրներից հետ համեմատած նշեմ, որ, օրինակ, Ղազախստանում ոչ թե բյուջեից, այլ ՀՆԱ-ից գիտությանը հատկացնում է 5 տոկոս: Դա խոսում է այն մասին, թե ինչն է իսկապես գերակա ոլորտ այդ երկրի համար»,-նշեց Մանասերյանը:
Անդրադառնալով 2011 թվականի պետբյուջեին տրվող որակավորումներին` նա աասաց. «Ճիշտ չեմ համարում բյուջեին որակավորումներ տալը: Ոմանք փորձում են բյուջեն ներկայացնել որպես ստվերի ամբողջություն, ինչն իրականում այդպես չէ: Տարվա զարգացման կտրվածքով բյուջեն պետք է լինի տնտեսության զարգացման ծրագիր, քաղաքականության հիմք եւ հեռահար նպատակներին հասնելու աստիճաններից մեկը: Որակավորում տվող մարդիկ անլուրջ վերաբերմունք են արտահայտում, քանի որ որեւէ տնտեսական քաղաքականություն չի կարող ունենալ անվանում»:
Ըստ Մանասերյանի, ցանկացած քաղաքականություն միտված է զարգացման: Իսկ բյուջեն պետք է ունենա վերականգնման, կայունացման , այնուհետեւ զարգացման միտումներ. «Նախ պետք է խոսել վերականգնողական տեմպերի մասին, հասնել մինչ ճգնաժամային մակարդակին, կայունացնել տնտեսությունը և նոր գնալ դեպի զարգացում: Մի փոքր վաղ է փորձել որակել բյուջեն որպես զարգացման բյուջե»:

“As a scientist I am more concerned over the scientific results in the context of the 2011 draft budget. With a science development program lacking, they are insufficient,” Doctor of Economy, Professor Tatul Manaseryan told NEWS.am. It would be wrong to speak of scientific development, with science budget constituting only 1% of the total on-budget expenditures.
“Among the CIS member-countries which are in a similar situation, I would like to single out Kazakhstan, where science budget is equal to 5% of the country’s GDP, not budget. This is evidence science is among priority fields for the state,” Manaseryan said.
As regards descriptions of the 2011 budget, the expert said: “I consider it wrong to describe the budget. Some try to describe it as ‘shadow wholeness’, which is not the case. The budget must serve as an economic development program and one of the stages of long-term goals. People describing the budget do not show a serious attitude to it, as economic policy cannot be described.”
According to him, development must be the aim of any policy. The budget must be aimed at recovering, stabilizing and developing. “First, we should speak of recovery rates, reach the pre-crisis level and stabilize the economy. Only after that can we aim at development. It is early to qualify the budget as a development budget,” Manaseryan said.