ԱՄՆ ապագա առաջին տիկին Մելանիա Թրամփը YouTube բլոգեր Ջեյմս Հանթերից պահանջել է ջնջել այն տեսագրությունը, որում նա ենթադրություն է հայտնում Մելանիայի իննամյա որդու՝ Բերոնի աուտիզմի ախտանշանների մասին, գրում է TMZ–ը։ Տղամարդը խոստացել է անհապաղ կատարել Մելանիայի խնդրանքը եւ հրապարակել է տեսահոլովակի մասին իր մեկնաբանություններ։
«Ինձ հետ կապվել են TMZ -ից ու ասել, որ Մելանիա Թրամփը սպառնում է դատի տալ ինձ այս տեսագրության համար, նաեւ ինձնից հրապարակային ներողություն է պահանջում։ Ես   պարզապես սարսափած եմ, այս տեսագրությունը ծաղրանքի համար չէի հրապարակել»,- գրել էր Հանթերը։ Երիտասարդը պարզաբանել էր, որ իր մոտ աուտիզմ էին ախտորոշել հինգ տարեկանում, ու ինքը երբեք ոչ մեկին չէր ծաղրի նույն ախտորոշման համար։ Բլոգերի խոսքով, ինքն ուզում էր, որ մարդիկ դադարեն ծաղրել տարօրինակ վարքագիծմ դրսեւորող Բերոնին, որը հիմա համընդհանուր ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել։
«Եթե տիկին Թրամփն ուզում է, որ ես ջնջեմ տեսագրությունը, ես այդպես էլ կանեմ։ Ես շատ եմ հարգում նրան ու նրա ընտանիքը։ Երբեք ոչ մեկին նեղացնելու մտադրություն չեմ ունեցել»,- ներողություն է խնդրել Հանթերը։
Տեսահոլովակը, որը նոյեմբերի 11-ին է հրապարավել Հանթերի բլոգում, ցուցադրում է Բերոնի տարօրինակ վարքագիծը մարդաշատ վայրերում՝ ծափահարելու ձեւը, քայլվածքը, տհաճությունը, երբ նրան կպչում են եւ այլն։ Տեսահոլովակի հեղինակի կարծիքով այս նշանները վկայում են աուտիզմի մասին։ «Արդյո՞ք աուտիստ է Բերոն Թրամփը» անվանումով տեսահոլովակին կցված է #StopTheBullying (Բավական է ծաղրեք) հեշթեգը։
Մելանիայի իրավաբան Չառլզ Ջեյ Հարդերը հայտնել էր, որ Բերոնի աուտիզմի մասին հայտարարությունները իրականության հետ ոչ մի կապ չունեն, տղան միանգամայն առողջ է։ Իր հաճախորդուհու անունից Հարդերը Հանթերի գործողությունները անթույլատրելի էր անվանել։

Будущая первая леди США Мелания Трамп потребовала у YouTube-блогера Джеймса Хантера (James Hunter) удалить видео, в котором высказывается предположение об аутизме ее десятилетнего сына Бэррона, пишет Lenta со ссылкой на TMZ. Мужчина пообещал незамедлительно выполнить ее просьбу, опубликовав комментарии к ролику.
«Со мной связались из TMZ и рассказали, что Мелания Трамп угрожает судом за это видео и хочет от меня публичных извинений. Я сейчас просто в ужасе, Это видео не задумано для насмешки», — сообщается в первом из комментариев Хантера. В нем молодой человек также пояснил, что у него выявили аутизм в пятилетнем возрасте, и он никогда бы не стал насмехаться над диагнозом. По словам блогера, он хотел, чтобы люди перестали подтрунивать над «странно» ведущим себя Бэрроном, который сейчас находится в центре всеобщего внимания.
«Если миссис Трамп хочет, чтобы видео было удалено, я это сделаю. Я очень уважаю ее и ее семью. Никогда никого не хотел обидеть», — принес извинения Хантер.
Ролик, опубликованный в аккаунте Хантера 11 ноября, акцентирует внимание на необычном поведении Бэррона в публичных местах: манеру аплодировать, походку, нелюбовь к прикосновениям и так далее. По мнению автора клипа, эти признаки свидетельствуют об аутизме. Название записи «Аутист ли Бэррон Трамп?» сопровождается хештегом #StopTheBullying («Прекратить травлю»).
Видеозапись стала популярной на YouTube лишь после того, как ссылкой на нее поделилась в своем Twitter-аккаунте телеведущая Рози О'Доннелл, отметив, что если утверждение автора клипа является правдой, то это «прекрасная возможность привлечь внимание к эпидемии аутизма».
Юрист Мелании Трамп Чарльз Джей Хардер заявил, что утверждение об аутичности Бэррона не имеет ничего общего с действительностью, мальчик здоров. От имени своей клиентки Хардер назвал действия Хантера, опубликовавшего видео, и О'Доннелл, распространившей его, травлей. Однако судебных претензий к О'Доннелл предъявлено не будет.