Նորմանդական ձեւաչափով (Ռուսաստան, Գերմանիա, Ֆրանսիա, Ուկրաինա) նախարարական հանդիպման ընթացքում ոչ մի առաջխաղացում չի ապահովվել, հայտնել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»;
«Միաժամանակ ես դրական եմ համարում այն հանգամանքը, որ հոկտեմբերի 19-ին առաջնորդների ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կասկածի տակ չեն դրվում, ինչպես առաջ էր արվում, խոսքն այդ թվում մինսկյան պայմանավորվածությունների ու անցած տարվա հոկտեմբերին Փարիզում կայացված որոշումների մասին է»,- ասել է Լավրովը լրագրողներին։
Նա նշել է, որ հիմա Ուկրաինայում զինված առաքելություն տեղակայելու մասին ոչ ոք չի էլ մտածում։ «Այդ հարցն արդեն հրատապ չէ, քանի որ նման անհրաժեշտություն այլեւս չկա։ Խոսք չկա ոչ ԵԱՀԿ, ոչ էլ որեւէ այլ կառույցի ռազմականացված առաքելությունների մասին, որոնց մասին պարբերաբար խոսում են Կիեւում»,- ասել է Լավրովը։

Никаких прорывов на министерской встрече в «нормандском формате» (Россия, Германия, Франция, Украина) достигнуто не было, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, передает РИА Новости.
«Никаких прорывов сегодня достигнуто не было. Но одновременно я считаю позитивным уже то обстоятельство, что договоренности лидеров от 19 октября не подвергаются сомнениям, как это бывало раньше, в том числе и с самими минскими договоренностями и с теми решениями, которые принимались год назад в октябре прошлого года в Париже», — сказал он журналистам по итогам министерской встречи в «нормандском формате».
Он отметил, что в настоящее время о размещении вооруженной миссии в Украине «никто даже не помышляет». «Этот вопрос уже неактуален, потому что такой необходимости не существует, сегодня никто об этом не говорит. Никаких военизированных миссий ни ОБСЕ, ни какой-либо другой структуры, о чем периодически говорят в Киеве, — никто о них даже не помышляет».