Ռուանդայի գլխավոր դատախազությունը սկսել է հետաքննել ֆրանսիացի 20 բարձրաստիճան զինվորականների ու պաշտոնյաների հնարավոր մասնակցությունը 1994-ին Ռուանդայում իրականացված ցեղասպանությանը, հայտնում է Reuters–ը՝ մեջբերելով աֆրիկյան հանրապետության վերահսկիչ գերատեսչության ղեկավար Ռիչարդ Մուխումուզային։
Դատախազը հավելել է, որ արդեն մոտ երկու շաբաթ այս հարցի շուրջ շփվում է ֆրանսիական կառավարության անդամների հետ։ Նաեւ Մուխումուզան հայտնել է, որ իր գերատեսչության ներկայացուցիչները մտադիր են հարցաքննել այն ֆրանսիացիներին, որոնց կասկածում են ցեղասպանությանը մասնակցության մեջ։
Նոյեմբերի 16-ին Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Ժան Իվ Լե Դրիանը հրապարակայնորեն քննադատել է այս հետաքննության շրջանակում Ռուանդայի քննչական մարմինների գործողությունները ՝ ցեղասպանությանը ֆրանսիացիների մասնակցության մասին կասկածները անվանելով «բացարձակ սուտ, որը Փարիզը չի հանդուրժի»։

Генеральная прокуратура Руанды начала расследование возможного участия 20 французских высокопоставленных военных и чиновников высшего ранга в геноциде руандийцев в 1994 году, приводит Reuters заявление главы надзорного ведомства африканской республики Ричарда Мухумузы.
Прокурор добавил, что уже около двух недель общается с членами французского правительства по данному вопросу. Также Мухумуза сообщил о том, что представители его ведомства намерены допросить всех французов, фигурирующих в расследовании.
16 ноября министр обороны Франции Жан-Ив Ле Дриан подверг публичной критике действия следственных ведомств Руанды по данному расследованию, назвав подозрения в причастности французов к геноциду «абсолютной ложью, которую Париж не будет терпеть», передает Gazeta