Հարավային Կորեայի ընդդիմադիր կուսակցություններից մեկը հրաժարվել է մասնակցել նախագահ Փաք Կըն Հեի իմփիչմենթի հարցով քվեարկությանը, եթե այն անցկացվի դեկտեմբերի 2-ին: Այս մասին գրում է ՌԻԱ Նովոստին՝ վկայակոչելով Ռենհափ գործակալությունը:
Այսպիսով, քվեարկությունը հետաձգել են մինչեւ հաջորդ շաբաթ, ինչը կողմերին ավելի շատ ժամանակ եւ հնարավորություններ է տալիս վիճելի հարցերը կարգավորելու համար:
Նախագահին իմփիչմենթ հայտարարելու համար հարկավոր է խորհրդարանի 300 պատգամավորներից 200-ի համաձայնությունը: Ընդդիմադիր կուսակցությունները ներկայացված է 172 պատգամավորով, ինչի արդյունքում, առանց իշխող կուսակցության 28 պատգամավորի համաձայության, հնարավոր չի լինի նման որոշում կայացնել:
Միաժամանակ, իշխող Սենուրի կուսակցության պատգամավորները, որոնք նույնպես դեմ են հանդես գալիս գործող նախագահին, պնդում են, որ լավագույն ելքը կլինի նախագահի լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցումն ու 2017 թվականի հունիսին արտահերթ ընտրությունների անցկացումը, այլ ոչ իմփիչմենթը:
Նրանց կարծիքով՝ նման «ճանապարհային քարտեզը» կողմերին բավականաչափ ժամանակ կտա՝ իշխանությունը փոխանցելու եւ ընտրություններին պատրաստվելու համար:

Екатерина Плясункова. Одна из оппозиционных партий Южной Кореи отказалась участвовать в голосовании по вопросу импичмента президента Пак Кын Хе в случае его проведения 2 декабря, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Ренхап.
По данным агентства, таким образом, голосование будет перенесено на следующую неделю, что дает сторонам больше времени и возможностей для урегулирования спорных моментов по данному вопросу. Для объявления импичмента президента необходимо согласие 200 из 300 депутатов парламента. Оппозиционные партии представлены 172 депутатами, таким образом, без согласия 28 депутатов от правящей партии импичмент не может быть принят.
В то же время, законодатели из правящей партии Сэнури, также выступающие против действующего президента, настаивают, что лучшим выходом из сложившейся в стране ситуации станет досрочная отставка главы государства до конца апреля 2017 года и проведения досрочных выборов в июне, а не импичмент. По их мнению, такая «дорожная карта» предоставит всем сторонам достаточно времени для передачи власти и для подготовки к выборам.
Цой Сун Силь не занимает никаких официальных постов в правительстве Южной Кореи. Ее называют дочерью Цой Тхэ Мина, наставника Пак Кын Хе, и бывшей женой экс-секретаря президента Сон Ёе Хве. После возвращения в Южную Корею Цой Сун Силь была арестована. Ей и двум бывшим высокопоставленным сотрудникам из администрации президента были предъявлены обвинения в злоупотреблении служебными полномочиями и коррупции.