Մենք կողմնակից են գործնական եւ տեսանելի արդունքներով գործակցությանը եւ երկկողմ գործակցության էլ ավելի ամրապնդմանը: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 1-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հետ հանդիպման նշել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
Գլխավոր դատախազությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Արթուր Դավթյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ դեսպանության հետ ձեւավորված բազմակողմ համագործակցությունը` պատրաստակամություն հայտնելով այն դարձնել առավել դինամիկ եւ ընդգրկուն: Արթուր Դավթյանը նշել է այն առաջնահերթությունները, որոնք գերակա են դատախազության համար, ընդգծելով, մասնավորապես, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ համագործակցությունը, վերջիններիս ներգրավվածությունը դատախազության տարբեր ծրագրերի իրականացման աշխատանքներում:
Անդրադառնալով կոռուպցիայի դեմ պայքարում իրականացվող միջոցառումներին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է, որ այդ արատավոր երեւույթի դեմ թիրախավորված պայքարը շարունակական է, եւ ներկայումս էլ այդ նպատակով հստակ ուղղություններ են ակտիվացվում:
Դեսպան Ռիչարդ Միլսը, ողջունելով կոռուպցիայի դեմ պայքարում դատախազության կողմից իրականացվող աշխատանքները, պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու համագործակցությունը այդ ուղղությամբ:
Ռիչարդ Միլսը հավաստիացրել է, որ շարունակելու են առավելագույն ջանքեր գործադրել մինչ օրս կատարված աշխատանքի արդյունքում արձանագրված լուրջ ձեռքբերումները պահպանելու եւ երկկողմ գործակցությունն ավելի ամրապնդելու համար:
Դեսպանը վերահաստատել է դատախազության կողմից իրականացվող բարեփոխումներին աջակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը, ընդգծելով, որ իրենք եւս կողմնակից են գործնական եւ տեսանելի արդունքներով գործակցությանը եւ երկկողմ գործակցության էլ ավելի ամրապնդմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել է դատաիրավական ոլորտին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել կոնկրետ ուղղություններով համագործակցության առավել ակտիվացման վերաբերյալ:

YEREVAN. – Prosecutor General of Armenia, Artur Davtyan, on Thursday met with US Ambassador Richard Mills.
Davtyan lauded the cooperation with the US Embassy in Yerevan, and expressed readiness to make this collaboration become more dynamic and comprehensive, the Prosecutor General’s Office informed Armenian News-NEWS.am.
Artur Davtyan noted the overriding priorities of his office. He added that targeted fight against corruption in Armenia is continuous, and that the respective clear directions are being intensified.
Welcoming the Armenian attorney general’s office’s activities in combating corruption, Ambassador Mills, in turn, expressed willingness to continue the relevant teamwork.
He assured that they will continue to do their utmost toward maintaining the respective accomplishments, and further strengthening bilateral collaboration.
Also, the US diplomat reiterated the readiness to continue assisting in the ongoing reforms by the Prosecutor General’s Office of Armenia, and stressed that his country also favors further strengthening of their cooperation.
At the ensuing talk, the interlocutors discussed matters regarding the judicial domain, and agreed to further intensify cooperation in specific domains.