ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր՝ դեկտեմբերի 2-ին, իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Բուլղարիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւան:
ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Հանրապետության նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ եւ մաղթել հաջողություններ: Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ հայ-բուլղարական միջպետական հարաբերություններն ունեն երկու ժողովուրդների մշակութային առնչությունների եւ պատմական դարավոր բարեկամության շնորհիվ ձեւավորված ամուր հիմք, ակտիվ զարգանում է քաղաքական ու տնտեսական երկխոսությունը:
Այս ամենը, նախագահի համոզմամբ, լավ հիմք է ստեղծում Հայաստանի եւ Բուլղարիայի միջեւ կապերն ավելի ամրապնդելու եւ խորացնելու համար: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանն իր ակտիվ աշխատանքով կնպաստի այդ հարաբերությունների եւ տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ներուժի ամբողջական բացահայտմանն ու զարգացմանը:
Դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւան, համակարծիք լինելով միջպետական հարաբերությունների վերաբերյալ ՀՀ Նախագահի գնահատականի հետ, կարեւորել է մինչ այժմ երկու երկրների միջեւ ձեւավորված իրավական հիմքի՝ ստորագրված ավելի քան հինգ տասնյակ փաստաթղթերի ընձեռած հնարավորությունը լիարժեքորեն օգտագործելն ու փոխգործակցությունն ընդլայնելը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաեւ ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի եւ տարածաշրջանի մարտահրավերների վերաբերյալ:

YEREVAN. – Bulgaria’s new Ambassador to Armenia, Maria Pavlova Tsosorkova-Kaymaktchieva, on Friday presented her credentials to President Serzh Sargsyan.
The President congratulated the ambassador on her appointment and wished every success, Press Office of the President informed Armenian News-NEWS.am. Sargsyan noted with satisfaction that Armenian-Bulgarian interstate relations have a strong base that is anchored in cultural similarities, age-old friendship, and dynamically developing political and economic dialogue.
All this, according to the President, create an excellent foundation for further strengthening and deepening of relations between Armenia and Bulgaria. Serzh Sargsyan also expressed the hope that the newly appointed ambassador will promote these relations through her active work, and contribute to the opening and development of the full potential for cooperation in various domains.
Ambassador Tsosorkova-Kaymaktchieva, for her part, concurred with the President’s assessment on interstate relations, and stressed the importance of the full utilization of the existing legal framework, which comprises over five dozen documents, and expansion of cooperation.
The parties exchanged views also on the Nagorno-Karabakh (Artsakh) peace process, and regional challenges.