Երրորդ համաշխարհային պատերազմի հավանականության մասին կանխատեսումները սխալ են։ Այս մասին NEWS.am–ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Հանրապետական» խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանը։
Անդրադառնալով Թուրքիայում Ռուսաստանի դեսպանի սպանությանն ու աշխարհքաղաքական տեսակետից դրա հնարավոր հետեւանքներին, պատգամավորը նշեց․ «Ես համարում եմ, որ դա սադրանք էր, ինչպես Ռուսաստանի ու Թուրքիայի նախագահներն են այն բնութագրել։ Կարծում եմ, որ դա բացասաբար կանդրադառնա երկու երկրների հարաբերությունների վրա։ Սակայն դա անցանկալի է, թե Ռուսաստանի, թե Թուրքիայի համար»։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում Ռուսաստանի դեսպան Անդրեյ Կարլովը սպանվել է դեկտեմբերի 19-ին Անկարայում ֆոտոցուցահանդեսի բացման ժամանակ։ Հանցագործին ոչնչացրել են ոստիկանները։

Прогнозы о возможном начале третьей мировой войны ошибочные. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил секретарь парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении Гагик Меликян.
Касаясь убийства посла России в Анкаре и возможных последствий этого теракта с геополитической точки зрения, депутат отметил: «Я считаю, что это провокация, как это охарактеризовали президенты России и Турции. Думаю, что это негативно скажется на отношениях двух стран. Однако это на данный момент нежелательно ни России, ни Турции».
Посол России в Турции Андрей Карлов был застрелен вечером 19 декабря во время того, как произносил речь на открытии фотовыставки. Нападавший был уничтожен прибывшими на место турецкими службами безопасности.