Ֆրանսիայի Բեզյե քաղաքի քաղաքապետ Ռոբեր Մենարը դատարանի առաջ կկանգնի ազգամիջյան ու միջկրոնական ատելություն հրահրելու մեղադրանքով, հայտնում է Le Figaro–ն։
Քաղաքապետն իր Twitter –ում հրապարակել էր մի հաղորդագրություն նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի մասին։ Սեպտեմբերի 1-ին արված հրապարակման մեջ քաղաքապետը գրել էր «Մեծ փոփոխության լավագույն ապացույցը։ Պարզապես համեմատեք հին դպրոցական լուսանկարների հետ»՝ նկատի ունենալով դպրոցականների շարքերում մուսուլման երեխաների քանակի կտրուկ աճը։
Սեպտեմբերի 5-ին «Ռասիզմի ու հակասեմիտության դեմ պայքարի լիգա» ՀԿ-ն իր թվիթն է հրապարակել՝ մեջբերելով մի հատված Մենարի հարզացրույցից ու երկրի դատախազության ուշադրությունը հրավիրելով հետեւյալ արտահայտության վրա․ «Քաղաքի կենտրոնի դպրոցներում սովորողների 91 տոկոսը մուլուլմաններ են։ Ակնհայտ է, որ սա խնդիր է»։

The mayor of the French city of Béziers Robert Menard will stand trial on charges of inciting inter-ethnic and inter-religious hatred, reports Le Figaro.
On September 1, the mayor posted on his Twitter: “The most striking proof of the ongoing great replacement. Just look at old class photos," referring to the sharp rise in the number of Muslim students.
On September 5, the League against Racism and Anti-Semitism NGO citing a segment from Menard’s interview, drew the attention of the prosecutor's office of France to the following expression. "91 percent of the students in downtown are Muslims. It is obvious that this is a problem. "