Ֆրանսիայի Բեզյե քաղաքի քաղաքապետ Ռոբեր Մենարը դատարանի առաջ կկանգնի ազգամիջյան ու միջկրոնական ատելություն հրահրելու մեղադրանքով, հայտնում է Le Figaro–ն։
Քաղաքապետն իր Twitter –ում հրապարակել էր մի հաղորդագրություն նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի մասին։ Սեպտեմբերի 1-ին արված հրապարակման մեջ քաղաքապետը գրել էր «Մեծ փոփոխության լավագույն ապացույցը։ Պարզապես համեմատեք հին դպրոցական լուսանկարների հետ»՝ նկատի ունենալով դպրոցականների շարքերում մուսուլման երեխաների քանակի կտրուկ աճը։
Սեպտեմբերի 5-ին «Ռասիզմի ու հակասեմիտության դեմ պայքարի լիգա» ՀԿ-ն իր թվիթն է հրապարակել՝ մեջբերելով մի հատված Մենարի հարզացրույցից ու երկրի դատախազության ուշադրությունը հրավիրելով հետեւյալ արտահայտության վրա․ «Քաղաքի կենտրոնի դպրոցներում սովորողների 91 տոկոսը մուլուլմաններ են։ Ակնհայտ է, որ սա խնդիր է»։

Мэр французского города Безье (юг страны) Робер Менар предстанет перед судом по обвинению в разжигании межэтнической и межрелигиозной розни, сообщает Lenta со ссылкой на Le Figaro.
Причиной разбирательства стало сообщение, опубликованное градоначальником в своем Twitter в связи с началом нового учебного года. Запись, сделанная 1 сентября, гласит: «Лучшее доказательство великой замены [французских школьников детьми из других стран]. Просто сравните со старыми школьными фотографиями».
5 сентября общественная организация «Лига борьбы с расизмом и антисемитизмом» (LICRA) опубликовала свой твит, который содержит цитату из интервью Менара и обращение к прокуратуре страны обратить внимание на его высказывание: «В школах в центре города 91 процент учащихся — мусульмане. Очевидно, что это проблема».
Позже LICRA обратилась с официальным заявлением в суд. Первое слушание по этому делу назначено на 8 марта 2017 года.