ԱՄՆ քաղաքացի Յակոբ Ռաակը 2017-ի հունվարի 1-ին Reina գիշերային ակումբում իրագործված ահաբեկչության ընթացքում վիրավորվել է, սակայն ողջ է մնացել, քանի որ ահաբեկչի գնդակը դիպել է ամերիկացու բջջայինին եւ զարկերակը չի վնասել: Այս մասին հայտնում է CNN Turk-ը:
Ռաակը Ստամբուլ էր եկել ընկերների հետ նշելու իր 35-ամյակը: Հրաձիգի հարձակման ժամանակ նա ոտքին երկու վիրավորում է ստացել, բայց, բժիշկների խոսքով, երկրորդ գնդակը զարկերակը չի մխրճվել, քանի որ Ռաակի գրպանում է եղել բջջայինը, որը կասեցրել է գնդակի ճանապարհը: Արդյունքում՝ Ռաակը ակումբից դուրս է բերվել պատգարակով եւ տեղափոխվել տեղի հիվանդանոց:
«Սարսափելի ողբերգություն էր: Դուք հիասքանչ երկիր ունեք, բայց ցավալի է, որ նման մարդիկ կան, որոնք այդպիսի սարսափելի ահաբեկչություններ են կատարում»,- գրել է Ռաակը:
Հունվարի 1-ին Ստամբուլի Reina ակումբի վրա զինված հարձակման հետեւանքով զոհվել է 39 մարդ, 69 մարդ հոսպիտալացվել է:

Гражданин США Якоб Раак получил ранения, но остался жив в ходе теракта в стамбульском клубе Reina в ночь на 1 января 2017 года благодаря тому, что пуля террориста попала в мобильный телефон американца и не задела артерию, сообщает Gazeta со ссылкой на CNN Turk.
Раак приехал в Стамбул с друзьями праздновать свое 35-летие. Во время нападения стрелка он получил два ранения в ноги, но, по словам врачей, вторая пуля не пробила артерию только благодаря тому, что в кармане Раака лежал сотовый телефон, который затормозил пулю. В итоге Раак на носилках был вывезен из клуба и направлен в местную больницу.
«Ужасная трагедия. У вас прекрасная страна, но жаль, что есть такие люди, которые совершают такие ужасные теракты», — написал из больницы Раак.
В результате вооруженного нападения на клуб Reina в ночь на 1 января в турецком Стамбуле погибли 39 человек, 69 человек были госпитализированы.