Ճապոնիայի կառավարությունը մտադիր է նոր կայսեր գահակալության արարողությունն անցկացնել 2019 թվականի հունվարի 1-ին: Այս մասին հայտնում է «Սանկեյը»:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ նման հնարավորություն նախատեսող օրինագիծը ծրագրվում է ներկայացնել ընթացիկ տարվա մայիսին:
Ճապոնիայի գործող կայսր Ակիհիտոն նախկինում ակնարկել է, որ ցանկանում է գահից հեռանալ: 83-ամյա կայսերը կփոխարինի նրա ավագ որդի Նարուհիտոն:
Այդուհանդերձ, Ճապոնիայի Սահմանադրությունը գահից հրաժարվելու հնարավորություն չի նախատեսում, ուստի Ճապոնիայի կառավարությունը լրացումներ է պատրաստում:

Правительство Японии намерено провести церемонию вступления на престол нового императора 1 января 2019 года, передает Gazeta со ссылкой на «Санкэй».
По данным газеты, законопроект, предусматривающий подобную возможность, планируется представить в мае этого года.
Нынешний император Японии Акихито ранее намекнул, что хочет отречься от престола. На смену 83-летнему императору придет его старший сын Нарухито.
Тем не менее действующая конституция Японии не предусматривает возможности отречения, в связи с чем японское правительство готовит поправки.