Մեծ Բրիտանիան մտադիր է ԵՄ կազմից դուրս գալուց հետո առեւտրային հարաբերություններ զարգացնել Թուրքիայի հետ։ Այս մասին հայտնել է Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպումից հետո, հայտնում է DW–ն։
Երկու երկրների կառավարությունը արդեն պայմանավորվել են հատուկ աշխատախումբ ստեղծել, որը կզբաղվի այս հարցերով, նշել է Մեյը։ Էրդողանն էլ իր հերթին շեշտել է, որ կողմերը հույս ունեն ավելացնել տարեկան առեւտրաշրջանառության ծավալը՝ 15 մլրդ դոլարից հասցնելով 20 մլրդի։
Բրիտանական BAE Systems ընկերությունը, որը զբաղվում է սպառազինումների ու տեղեկատվական անվտանգության ոլորտի մշակումներով, այդ նույն օրը ստորագրել էր ավելի քան 100 մլն ֆունտի համաձայնագիր թուրքական Turkish Aerospace Industries –ի հետ։ Այս միջոցները հատկացվելու են թուրքական TAI աէրոտիեզերական ընկերության կողմից մշակվող հինգերորդ սերնդի TF-X կործանիչի նախագծի համատեղ իրականացմանը։

The UK intended to deepen its trade relations with turkey after Brexit, British PM Theresa May stated following the resilts of the meeting with Turkish President Recep Tayyip Erdoğan.
The governments of the two countries have already agreed about creation of the special working group which will deal with issues related to this subject, The Sun reported quoting May.
President Erdogan also said he hoped to boost annual trade with Britain to $20 billion from $15.6 billion now – with Turkey’s TF-X fighter jet project being an important step between the two countries.
Following the talks, which took place in the Presidential Palace this morning, the UK’s BAE Systems said it had signed a £100million deal with Turkey’s national aerospace firm to develop a new generation of Turkish fighter jets, the British government said in a statement.