Ռուսաստանը Ղրղզստանին տարեկան 4․5 մլն դոլար է վճարելու ռազմակայանի տեղակայման համար, հայտնում է Ինտերֆաքսը, վկայակոչելով կողմերի միջեւ կնքված համաձայնագիրը։ Փաստաթղթում ճշգրտված չէ ռուսական կոնտինգենտի թվաքանակը։
Ըստ դրա՝ բոլոր ռուսական խմբավորումները Ղրղզստանի տարածքում կստանան միավորված բազայի ստորաբաժանումների կարգավիճակ։ ՌԴ-ն շահագործելու է կապի հանգույց 811․2 հա տարածքի վրա ու փորձարկումների բազա ՝ Իսիկ -Կուլ լճի ջրային տարածքում։
«Ռուսաստանի կողմից հողատարածքների ու ջրային տարածքի գործածման համար ամենամյա վճարը կազմելու է 4 մլն 502 հազր 495 դոլարին համարժեք գումար»,- ասվում է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական պորտալում հրապարակված կայքում։

Россия ежегодно будет платить Кыргызстану 4,5 млн долларов за размещение военной базы, сообщает Интерфакс со ссылкой на соглашение сторон. В документе не уточняется численность российского контингента.
Согласно нему, все российские формирования на территории Кыргызстана получают статус подразделений объединенной базы. РФ будет эксплуатировать узел связи на площади 811,2 гектара и испытательную базу с участком в акватории озера Иссык-Куль.
«Ежегодная плата за использование российской стороной земельных участков и участка акватории составляет сумму, эквивалентную 4 млн 502 тыс. 495 долларов США», - говорится в документе, опубликованном на официальном портале правовой информации.