Ֆրանսիայի ֆինանսական դատախազությունը հետաքննություն է սկսել Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնի կնոջը աշխատանքի տեղավորման գործով, հայտնում է  Le Parisien-ը:
Պարբերականի ներկայացրած փաստաթղթում թվարկված են բյուջեի միջոցների հափշտակման, հասարակական ունեցվածքի օգտագործման եւ վաճառման վրա ազդեցության համար առաջադրված մեղադրանքները:
Ֆիյոնը կնոջ հետ սկանդալի կենտրոնում է հայտնվել Le Canard Enchaine-ի հրապարակումից հետո, որում նշված էր, որ Պենելոպա Ֆիյոնը մի քանի տարի Ֆրանսիայի ազգային վեհաժողովում (խորհրդարանի ստորին պալատը) ամուսնու օգնական է ձեւակերպված եղել, բայց փաստացի ոչ մի պարտականություն չի ունեցել: Այդ ընթացքում նա ընդհանուր 500 հազար եվրո է ստացել:
Համանման մեղադրանքներ են առաջադրվել նաեւ քաղաքական գործչի երեխաներին:
Ավելի վաղ Ֆիյոնը հայտարարել էր, որ նախագահական ընտրություններում իր թեկնածությունը կհանի, եթե իրեն պաշտոնական մեղադրանքներ առաջադրվեն: Սկանդալը Ֆիյոնի վարկանիշի վրա շատ է ազդել, որը մինչ այդ նախընտրական մրցարշավի ամենահայտնի մասնակիցն էր:

Финансовая прокуратура Франции начала расследование по делу о трудоустройстве супруги кандидата в президенты страны Франсуа Фийона, сообщает Интерфакс со ссылкой на Le Parisien.
В документе, который приводит издание, перечислены обвинения в хищении бюджетных средств, использовании общественной собственности и торговле влиянием.
Фийон вместе с женой оказались в центре скандала после публикации в газете Le Canard Enchaine. В ней утверждалось, что Пенелопа Фийон несколько лет числилась помощником мужа в Национальной ассамблее Франции (нижняя палата парламента), но при этом фактически никаких обязанностей у нее не было. За это время она получила в общей сложности 500 тыс. евро.
Аналогичные обвинения выдвигались и в адрес детей политика.
Ранее Фийон заявлял, что снимет свою кандидатуру с президентских выборов, если ему будут предъявлены официальные обвинения. Скандал очень сильно повлиял на рейтинги Фийона, который до этого был одним из самых популярных участников предвыборной гонки.