Եվրահանձնաժողովը նշել է 5 սցենարներ, որոնց համաձայն կարող է ընթանալ Եվրամիության ապագա զարգացումը: Այս մասին հաղորդում է Politico պարբերականը՝ վկայակոչելով ԵՀ-ի չհրապարակված փաստաթուղթը:
«Սպիտակ գրքում» ներկայացված 5 սցենարներն են՝ «Աշխատանքի շարունակում», «Ոչինչ՝ բացի միասնական շուկայից», «Նրանք, ովքեր շատ են ցանկանում, շատ են անում», «Քիչ անելն ավելի արդյունավետ է» եւ «ՄԻասին ավելին անել»:
«Սպիտակ գիրքը», որի բովանդակության մասին առայժմ հանրությունը չի տեղեկացվում, հատուկ կազմվել է մարտի 25-ին Հռոմում Եվրամիության հոբելյանական գագաթնաժողովի համար, որի ընթացքում կքննարկվի ԵՄ-ի հետագա ճակատագիրը: Հանդիպումը պետք է նշանավորի «նոր գլխի սկիզբը», գրել է Յունկերը:
Սակայն քննադատները վախենում են, որ Յունկերի նշած «միասնությանը տանող 5 ճանապարհները» կբերեն նրան, որ Բրյուսելին կփոխանցվեն ԵՄ անդամ երկրների իշխանության ավելի շատ լծակներ:
Միեւնույն ժամանակ Յունկերը հասկացրել է, որ հենց առաջին անգամից իր պլանին աջակցություն չի ակնկալում, այս գործընթացը կարող է տեւել մինչեւ տարեվերջ:

The European Commission outlines 5 scenarios for future development of the EU, reports Politico, referring to the EC unpublished document.
The scenarios of the White Book are entitled “carrying on,” “nothing but the single market,” “those who want more do more,” “doing less more efficiently,” and “doing much more together.”
The White Book, the content of which is not available for the public yet, was drawn up for the jubilee summit of the European Union that will take place on 25 March in Rome, during which the parties will discuss the future of the EU. The meeting will mark the beginning of a "new chapter", wrote Jean-Claude Juncker, the EC president, who leads the initiative.
However, the main critics of the White Book have a concern that the developed five path will lead to a transfer of more leverage power to the Brussels. At the same time, Juncker made it clear, that he does not expect his plan to receive an immediate support. This process can take up to a year.