Թուրքիայի ազգային հետախուզական կազմակերպությունը ( MIT), ըստ ամենայնի, լրտեսում է բունդեսթագի պատգամավոր Միշել Մյունտեֆերինգին՝ Սոցիալ դեմոկրատական կուսակցությունից։ Այս մասին մարտի 29-ին հայտնել է Süddeutsche Zeitung թերթը ՝ վկայակոչելով իր սեփական հետաքննությունը։
Պարբերականի տվյալներով Մյունթեֆերինգին ու ևս մեկ գերմանացի քաղաքական գործչի անունները MIT–ի ցուցակում են, որպես մարդիկ, որոնք լավ հարաբերություններ ունեն Ֆեթուլահ Գյուլենի շարժման հետ։ Քրեական գործերով դաշնային գերատեսչությունը ՄԻշել Մյունթեֆերինգին արդեն տեղեկացրել է, թե ինչ է տեղի ունենում։
Ավելի վաղ Գերմանիայի ՆԳՆ-ն, բունդեսթագում պատասխանելով հարցերին, ընդամենը հաստատել էր, որ MIT–ի տեսադաշտում է գտնվում բունդեսթագի անդամներից մեկը ու եւս մեկ կին քաղաքական գործիչ։

Национальная разведывательная организация Турции (MIT), судя по всему, ведет наблюдение за депутатом бундестага от Социал-демократической партии Германии (СДПГ) Мишель Мюнтеферинг. Об этом в среду, 29 марта, сообщают газета Süddeutsche Zeitung и медикомпании NDR и WDR ссылкой на данные собственного расследования, передает DW.
По их информации, имена Мюнтеферинг и еще одного германского политика - депутата берлинского ландтага от ХДС находятся в списке MIT как лица, предположительно поддерживающие «хорошие отношения» с движением Фетуллы Гюлена. Федеральное ведомство по уголовным делам (BKA) в понедельник проинформировало Мишель Мюнтеферинг о происходящем.
Ранее МВД ФРГ, отвечая на вопросы в бундестаге, лишь подтвердило, что в поле зрения MIT находится один из членов бундестага и еще одна женщина-политик.