2010-ի ապրիլի 10-ին Սմոլենսկի մոտ տեղի ունեցած ավիավթարի հետեւանքով զոհվել են Լեհաստանի նախագահ Լեհ Կաչինսկին, նրա կինն ու եւս 90 մարդ։ Որոշ ժամանակ այդ ողբերգությունը միավորում էր երկիրը։ «Բայց նախագահի երկվորյակ եղբայր Յարոսլավ Կաչինսկու ու նրա «Իրավունք ու արդարություն» կուսակցության համար այդ ողբերգությունը վեր է ածվել կպչուն մտքի»,- գրում է Die Welt–ը։
Եվ այսպես, յուրաքանչյուր ամսվա 10-ին նրանք աղետի զոհերի հիշատակին պատարագ են մատուցում ու երթ կազմակերպում։ Այս տարի՝ յոթերորդ տարելիցին, արդեն 84-րդ պատարագն է մատուցվել ։ Ընդ որում ամեն անգամ ավելի է շեշտվում դավադրության տեսությունը, ըստ որի տեղի ունեցածը կազմակերպվել է Մոսկվայի կողմից ՝ Լեհաստանի այն ժամանակվա վարչապետ Դոնալդ Տուսկի աջակցությամբ, չնայած պաշտոնական հետաքննությունը պարզել է, որ վթարի պատճառը եղել են մառախուղն ու օդաչուի սխալը, ասվում է հոդվածում։
PiS  կուսակցության՝ իշխանության վերադառնալուց հետո դավադրության թեզիսը բառացիորեն դարձավ կառավարության քաղաքական կուրսը։ Օրինակ արդարադատության նախարար Զբիգնեւ Զեբրոն նոր քննչական հանձնաժողով ստեղծեց ու հետաքննության ընթացքում իրականացրեց նախագահի ու երկու այլ զոհերի արտաշիրիմում, ինչը մասնակի դիմադրություն առաջացրեց ազգականների կողմից, գրում է հոդվածագիր Բաումանը։ Ավելին, ահաբեկչության մասին քարոզչական ֆիլմի պրեմիերային, որին ներկա էր լեհական ամբողջ վերնախավը, PiS -ի անդամներից մեկն առաջարկել էր ապրիլի 10-ը դարձնել հիշատակի պետական օր, իսկ լեհական ՊՆ-ն մտադիր է խոշոր գումար ծախսել օդանավի թվային մոդելի ստեղծման համար՝ թեստեր անցկացնելու նպատակով։
«Իհարկե կարելի է միայն քմծիծաղ տալ, սակայն պետական դավաճանության կասկածանքով Տուսկի դեմ լեհ նախարարի հայցը ու մյուս երկու ավիադիսպետչերների դեմ գործը, որոնք իբրեւ միտումնավոր են վթարային վիճակ ստեղծել՝ լուրջ գործեր են։ Երկու գործերի հիմքում էլ ահաբեկչության մասին վարկածն է, ու դրանցով դատավարությունը անցկացվելու է մի երկրում, որտեղ բարեփոխումից հետո բոլոր դատախազները ենթարկվում են արդարադատության նախարարին, իսկ կառավարությունը փորձում է վերահսկել դատարանները։ Չի կարելի բացառել, որ ամեն ինչ կավարտվի քաղաքական որոշումներով»,- ամփոփում է հեղինակը։

10 апреля 2010 года в результате авиакатастрофы погибли президент Польши Лех Качиньский, его супруга и еще 90 человек. На некоторое время горе объединило страну. «Но для брата-близнеца Ярослава Качиньского и его партии "Право и справедливость" (PiS) трагедия превратилась в навязчивую идею», - пишет Die Welt.
Так, 10 числа каждого месяца они устраивают мессу и марш в память о катастрофе. В этом году - на 7-ю годовщину - месса пройдет уже в 84-й раз. При этом каждый раз все более выпячивается теория заговора, согласно которой случившееся было устроено Москвой при поддержке тогдашнего правительства Дональда Туска, хотя официальное расследование установило, что причиной крушения стали туман и ошибка пилота, говорится в статье, передает Инопресса.
С возвращением PiS к власти тезис о заговоре буквально стал курсом правительства. К примеру, министр юстиции Збигнев Зебро созвал новую следственную комиссию, и в ходе расследования была проведена эксгумация президента и других жертв, что вызвало частичное сопротивление со стороны родственников, пишет Бауманн. Более того, на премьере пропагандистского фильма, речь в котором идет о теракте, присутствовала вся польская политическая верхушка, один из функционеров PiS предложил сделать 10 апреля государственным памятным днем, а польское Минобороны собралось потратить крупную сумму на создание цифровой модели самолета для проведения тестов.
«Конечно, можно лишь усмехаться, однако иск польского министра обороны против Туска по подозрению в госизмене и дело против двух российских авиадиспетчеров, которые якобы намеренно вызвали крушение, - дело серьезное. Оба дела основываются на тезисе о теракте, и процесс по ним будет проходить в стране, в которой после реформы все прокуроры подчиняются министру юстиции, а правительство пытается получить контроль над судами. Нельзя исключать, что все закончится политическими решениями», - резюмирует автор.