Հրանտ Դինքի սպանության գործով հերթական նիստի ժամանակ վկայություն է տվել Դինքի սպանության մասին գիրք գրած լրագրող Նեդիմ Շեները։
Թուրքական BirGun–ի փոխանցմամբ՝ լրագրող Նեդիմ Շեները դատարանում հայտարարել է, թե իրեն 2011–ին որպես «Էրգենեկոն»–ի անդամ ձերբակալել էին, քանի որ ինքը ուսումնասիրում էր Դինքի սպանությունը։ «Պետության բոլոր օղակները դեր են ունեցել Դինքի սպանության մեջ։ Մեկը տեղեկացած է եղել, մյուսը աչք փակել, մյուսներն էլ տարբեր դեր ստանձնել։ Դինքի սպանության բացահայտման գործը պետության պատվի գործն է»,–ասել է Նեդիմ Շեները։
Ըստ Նեդիմ Շեների, Դինքի սպանությունը հասկանալու համար պետք է նայել Դինքի հրապարակած «Սաբիհա Գյոքչենի 80–ամյա գաղտնիքը» հրապարակումը։ «Այդ հրապարակումից հետո ԶՈՒ գլխավոր շտաբը թիրախավորեց Դինքին, իսկ երկրորդ թեւով գործի մեջ մտավ «Ազգային հետախուզության ծառայությունը»։ Դինքի սպանության մեջ քաղաքական գործիչներ էլ կան։ Դինքի սպանության դատը դեռեւս ստի վրա է փորձում շարժվել։ Եթե ուզում եք գտնել սպանության պատասխանատուին, ուշադիր հետեւեք դատին հնչող ստերին, քանի որ Դինքի դատը միայն մանիպուլյացիաներով է առաջ գնում։ Դինքի սպանության գործով պետք է դատել Դինքի սպանության գործով վճիռ կայացրած դատավորներին»,–ասել է Նեդիմ Շեները դատական նիստին։

Turkish journalist Nedim Şener has testified at the subsequent trial session related to the assassination of Turkish-Armenian journalist Hrant Dink.
Şener, who wrote a book about Dink, noted that in 2011 he was arrested as a member of Ergenekon terrorist group for his attempt to study the details of Dink’s assassination, Turkish newspaper BirGun reports.
“All the state authorities are guilty. Some of them knew [about the assassination], others intentionally closed their eyes to that, and still others were somehow involved [in that]. Solving Dink’s assassination is the dignity of the state,” Şener noted.
According to him, in order to understand the occurrence, it is necessary to read Dink’s article entitled “80 year-old mystery of Sabiha Gökçen.” “After that article, the General Staff of the Turkish Armed Forces targeted Dink, the National Security Service following the same path.” Political factors were also present in his assassination. If you want to find those liable for his assassination, listen attentively to the lie told at the trial. It is first of all the judges, who considered his murder case, who should be tried,” the journalist stressed.