Հայաստանի Կառավարության ծրագիրը չպատասխանեց կարեւորագույն հարցին՝ ինչպես կիսել իշխանությունն ու բիզնեսը։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ, Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ Վահագն Խաչատրյանը՝ մեկնաբանելով նախօրեին պաշտոնապես հրապարակաված Հայաստանի Կառավարության ծրագիրը, որը պետք է հավանության արժանացնի Ագզային ժողովը։
Նրա խոսքով՝ ներկայում բիզնեսով զբաղվելու իրավունք է տրվում օրինական աշխատելու համար։ Բիզնեսն ու նրա ռեսուրսները քաղաքական հարցերի գերին են դառնում։ Ուստի, մեր տնտեսությունը քիչ ընդհանուր բան ունի իրական ու ազատ մրցակցության հետ։ «Այս պայմաններում նույնիսկ ամենալավ օրենքներն ու ամենաճիշտ գումարա-վարկային քաղաքականությունը կաշխատի հօգուտ հարուստ փոքրամասնության, այլ ոչ թե հօգուտ աշխատանքային եկամուտների ու ակտիվ կապիտալի։ Նման պայմաններում չկա ոչ միջին դաս, որ սոցիալական արդարություն»,-ասաց ընդդիմադիրը։
«Այն բիզնեսը, որին ծնունդ է տվել այդ համակարգն (մենաշնորհային) ու ծառայում է նրան, պետք է պատասխանատվության ենթարկվի։ Իսկ օրինական բիզնեսն ուրախությամբ կսկսի կանոներով խաղալ։ Հիշելով սոցիալական արդարության մասին՝ պետք է զգուշություն ցուցաբերել, որպեսզի երկրից կապիտալի հոսք չգրանցվի։ Մեզ համար ամեն ինչ ելնում է այդ դիլեմայից։ Այն ծրագրում չկա։ Նշանակում է՝ դրանում ոչինչ չի ասվում եւ կրկնվում են գրավիչ բիզնես կլիմայի ու եկամուտների արդար բաշխման մասին ընդհանուր ձեւակերպումները»,-ամփոփեց Վահագն Խաչատրյանը։

Программа Правительства Армении не ответила на важнейший вопрос – как разделить власть и бизнес. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am экономист, член оппозиционного Армянского национального конгресса Ваагн Хачатрян, комментируя программу Правительства Армении, официально опубликованную накануне и представленную на одобрение парламента.
По его словам, в нынешних условиях право заниматься  бизнесом даётся не для того, чтобы работать законно. Бизнес и его ресурсы становятся заложником политических вопросов. Поэтому с настоящей свободой и конкуренцией экономика имеет мало общего. «В этих условиях даже самые лучшие законы и самая правильная денежно-кредитная политика будут работать на ренту для состоятельного меньшинства, а не на трудовые доходы и активный капитал. В этих условиях нет ни среднего класса, ни социальной справедливости», - посетовал оппозиционер.
По его убеждению, проблема именно в том, что такая поляризация населения появилась в искажённой системе – псевдолиберальной, а на деле – политически монополизированной. «Тот бизнес, который порождён этой системой и обслуживает её, надо привлечь к ответственности. А бизнес законопослушный сам с радостью перейдёт на игру по правилам. Помня о социальной справедливости, нужно проявлять известную осторожность, чтобы не вызвать отток капитала из страны. Для нас всё исходит из этой дилеммы. Её в программе нет. А значит, в ней говорится ни о чём, и повторяются общие формулировки о привлекательном бизнес-климате и справедливом распределении доходов», - подытожил Ваагн Хачатрян.