ՄԻ խումբ հնագետներ Էլ Քուսեյր քաղաքի մոտակայքում ՝ այսպես կոչված «ոսկե եռանկյունու» սահմաններում հայտնաբերել են մի քանի գրություններ, որոնք պատկանում են Եգիպտոսում հատուկ ռազկական խավի՝ մամլյուկների կառավարման դարաշրջանին (1250-1517 թթ)։ Այս կարեւոր հայտնագործության մասին հայտնել է Եգիպտոսի հնությունների հարցերով նախարար Մուհամեդ Աբդել Լատիֆը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա պատմել է, որ քարանձավներից մեկում, որը Միջին դարերում հանգստի վայր էր ծառայում ուխտագնացների, առեւտրականների ու շինարարների համար, առաջին անգամ հայտնաբերվել ու ընթերցվել են շոգից թաքնվող հասարակ մարդկանց գրություններ։ Աբդել Լատիֆի խոսքով այստեղ հայտնաբերված մյուս գրությունները վերծանելն արդեն անհնար է, քանի որ հարյուրամյակների ընթացքում դրանք գրեթե ամբողջությամբ ջնջվել են։
Գիտնականների կողմից ընթերցված գրություններից մեկը շիհադա էր՝ մուսուլմանի հավատքի վկկայություն Ալլահին, իսլամի հինգ հենասյուններից գլխավորը։ Երկրորդ վերծանված գրությունը, փորձագետների կարծիքով, ուխտագնացի է պատկանում, որը Մեկկա ու Մեդինա քաղաքներ կատարած ուխտագնացությունից հետո տուն էր վերադառնում։ Այնտեղ գրված է «Աստված վերադարձրեց իր ստրուկ Յուսեֆ Բեն Խաթեմ Աշ Շատիին իր ընտանիք 755-ին։ Ներիր Աստված նրան, նրա ընտանիքին, ու բոլոր մուսուլմաններին»։ Այս դեպքում խոսքը մահմեդական տարեգրությամբ 755 թ․ մասին է, այսինքն գրիգորիանական տարեգրությամբ 14-րդ դարի սկզբի։

Несколько надписей на арабском языке, относящихся к периоду правления в Египте представителей особого военного сословия - мамлюков (1250-1517 годы), обнаружены группой археологов близ города Эль-Кусейр на юге страны, в пределах так называемого египетского «золотого треугольника». Об этом важнейшем для истории исламского Египта открытии сообщил помощник египетского министра по делам древностей Мухаммед Абдель Латыф, передает ТАСС
Он рассказал, что в одной из пещер, которая в Средние века служила местом отдыха для паломников, торговцев и старателей, впервые были найдены и прочитаны надписи, начертанные обычными людьми, которые скрывались в укрытии от жары. По словам Абдель Латыфа, другие зафиксированные здесь надписи разобрать или расшифровать уже не представляется возможным, так как за столетия они были стерты практически полностью.
Одна из прочитанных учеными записей является шихадой - свидетельством и признанием мусульманина в вере в единого Бога (Аллаха), главным из пяти столпов ислама. Вторая расшифрованная надпись сделана, как полагают эксперты, паломником, возвращавшимся на родину после совершения хаджа к святым местам в городах Мекка и Медина (находятся на территории современной Саудовской Аравии). Она гласит: «Бог вернул раба Его грешного Юсефа Бен Хатема Аш-Шаты в свою семью в 755 году. Прости, Господи, и его, и семью его, и всех мусульман. Аминь». В данном случае речь идет о 755 годе по мусульманскому летоисчислению (хиджре), то есть о начале 14 века по григорианскому календарю.