Ռուսաստանի, Իրանի եւ Սիրիայի շահերը բավական շուտ կբաժանվեն։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ զինված ուժերի շտաբի պետերի միացյալ կոմիտեի նախագահ Ջոզեֆ Դանֆորդը՝ Քոլորադո նահանգի Ասպեն քաղաքում անվտանգության հարցերով համաժողովի ժամանակ, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
«Այս ամուսնությունը երկար չի տեւի։ Իրանը տարածաշրջանում մի բան է ուզում, Ռուսաստանը այլ բան։ Այդ տարաձայնությունները հաղթահարելը դժվար է»,-հայտարարել է Դանֆորդը։
Նա չի համաձայնել տեսակետին, թե Իրանն ազդում է Իրաքի քաղաքականության վրա. «Մեր աջակցությունը Բաղդադին թույլ է տալիս նրան ունենալ անվտանգության սեփական աղբյուրները եւ լինել անկախ»,-հավելել է Դանֆորդը։

Интересы России, Ирана и Сирии довольно скоро разойдутся. Об этом заявил глава Объединённого комитета начальников штабов Вооружённых сил США Джозеф Данфорд на форуме по безопасности в г. Аспен, штат Колорадо, передаёт радио «Свобода».
«Этот брак долго не продлится. Иран хочет в регионе одного, Россия – другого. Примирить эти разногласия трудно», - заявил Данфорд.
Он не согласился с мнением о том, что Иран влияет на политику Ирака. «Наша поддержка Багдаду позволяет ему иметь собственные источники безопасности и быть независимым», - добавил он.