Շոգի եւ երաշտի պատճառով Հայաստանի ֆերմերները ստիպված են ավելացնել ոռոգման ծավալները: Օգոստոսի 8-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտարարեց «Ագրարագյուղացիական միավորում» ՀԿ նախագահ Հրաչ Բերբերյանը:
Ջուրը չի բավարարում բույսերին. օդի բարձր ջերմաստիճանի պատճառով այն արագորեն գոլորշիանում է: Ըստ Բերբերյանի՝ խնդրահարույց վիճակ է հատկապես Շիրակի մարզում: «Տարեսկզբից ջրամբարներում ավելի քիչ ջուր է կուտակվել, եւ ոչ ոք չի բացատրում, թե ինչու է դա տեղի ունեցել: Պատկան մարմինները պետք է պարզեն»,- ասաց Բերբերյանը:
Նշենք, որ համեմատաբար բարձր ջերմաստիճանի պատճառով փետրվարին եւ մարտին լեռներում հալչող ձյունը հիմնականում գոլորշիացել է, եւ ջրամբարներում ավելի քիչ ջուր է կուտակվել:

От засухи и жары фермерам Армении пришлось увеличить  полив. Об этом заявил на встрече с журналистами 8 августа председатель НПО «Аграрно-крестьянское объединение» Грач Берберян.
Растениям не хватает воды: из-за высокой температуры она быстро испаряется. Особенно проблематичная обстановка сложилась в Ширакской области, добавил он. «С начала года в водохранилищах набралось меньше воды, и никто не объяснил, почему это произошло. Ответственные органы должны всё выяснить», - сказал Берберян.
Отметим, что из-за сравнительно высоких температур в феврале и марте снега в горах таяли с большими испарениями, и воды в водохранилища поступило меньше.