Ֆրանսիայում գինու արտադրությունը կրճատվել է մինչեւ ռեկորդային ցածր մակարդակ՝ 2016 թվականի համեմատությամբ նվազելով 17 տոկոսով, հայտնում է The Local-ը՝ վկայակոչելով Ֆրանսիայի գյուղնախարարության նախնական կանխատեսումները:
2017-ի ցուրտ գարունն է դարձել ֆրանսիական գինու արտադրության մինչեւ 37,6 մլն հեկտալիտր նվազման պատճառը, որը 16 տոկոսով ցածր է վերջին 5 տարվա միջին ցուցանիշից:
Գյուղնախարարությունից հայտնել են, որ ալկոհոլային այս խմիչքի արտադրման ծավալները ֆրանսիացի գինեգործների համար ավանդական օգոստոսից մինչեւ հոկտեմբեր ժամանակահատվածում կիջնեն 1991 թվականի մակարդակից, երբ երկում դարձյալ ուժեղ ցրտեր էին եղել:
Ցուրտ եւ անձրեւային եղանակը բացասաբար է ազդել Բորդոյի, Շարանտի, Լանգեդոկի եւ Էլզասի խաղողի բերքի վրա:

Производство вина во Франции сократилось до рекордно низкого уровня, упав на 17% по сравнению с 2016 годом, сообщает The Local со ссылкой на предварительные прогнозы французского министерства сельского хозяйства.
Уточняется, что холодная весна 2017 года стала причиной уменьшения производства французского вина до 37,6 млн гектолитров, что также на 16% ниже среднего показателя за последние пять лет.
В минсельхозе отметили, что объемы изготовления данного алкогольного напитка в традиционный для французских виноделов период с августа по октябрь опустятся ниже уровня 1991 года, когда в стране также прошли сильные заморозки.
Холодная и дождливая погода отрицательно повлияла на урожай винограда в регионах Бордо, Шаранта, Лангедок и Эльзас, передает Gazeta.