Միացյալ Նահանգները ողջունում է Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահի պաշտոնում Էնդրու Շոֆերի նշանակման փաստը։ Այս մասին ասված է ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի խոսնակ Հեդըր Նոուերթի կողմից օգոստոսի 28-ին հրապարակված հայտարարության մեջ, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Հայտարարությունում ասված է, որ Շոֆերը Եվրոպայի ու միջազգային կազմակերպությունների հարցերով ունի մեծ փորձառություն, որը մինչեւ այս պաշտոնին նշանակվելը եղել է Վիեննայի Միջազգային կազմակերպություններում ԱՄՆ-ի առաքելությունում գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը։
2Օ15 թվականի օգոստոս ամսից մինչեւ 2017-ի հունվարը նա զբաղեցրել է այս կազմակերպությունում ԱՄՆ-ի առաքելության փոխնախագահի պաշտոնը։ Մինչ այդ՝ 2Օ14-ից մինչեւ 2Օ15-ի օգոստոսը Շոֆերը ծառայել է այս կազմակերպությունում որպես Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալությունում խորհրդական։
Մինչեւ Վիեննայի միջազգային կազմակերպություններում ԱՄՆ-ի առաքելությունում ծառայելը, Էնդրու Շոֆերը 2011-ից 2014 թվականներին զբաղեցրել է Կիպրոսում ԱՄՆ-ի փոխդեսպանի պաշտոնը, աշխատել Քուվեյթում, Բահրեյնում ու Ռուսաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանություններում։
Մինչ այդ, Վաշինգտոնում իր գործունեության ընթացքում Շոֆերը պաշտոններ է զբաղեցրել Պետդեպարտամենտի Իրաքյան բաժնում, եղել փոխպետքարտուղարի քաղաքական հարցերով հատուկ օգնականը։ Այստեղ նրա պարտականությունները տարածվել են Մերձավոր Արեւելքի եւ հակաահաբեկչության հետ կապված խնդիրների վրա։
Պետդեպարտամենտի կողմից օգոստոսի 28-ին հրապարակված հայտարարության մեջ ասված է, թե Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է մնում Մինսկի խմբի կողմից ստանձնած պարտավորությունների իրականացմանը եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը խաղաղ ու հարատեւ լուծում գտնելու գործին։
«Ինչպես նշված է հունիսի 19-ի ու հուլիսի 6-ի հայտարարություններում, Միացյալ Նահանգներն աջակցում է արդար այնպիսի լուծում գտնելու ջանքերը, որոնք հիմնված կլինեն միջազգային օրենքների, այդ թվում՝ Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի վրա, որոնք ներառում են ուժ չկիրառելու, տարածքային ամբողջականությունը եւ ինքնորոշման իրավունքը հարգելու սկզբունքները», ասված է հայտարարության մեջ։
Հայտարարությունը տեղեկացնում է նաեւ, որ Էնդրու Շոֆերին այս պաշտոնում նշանակելու մասին որոշումն ուղարկվել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի կառավարություններին։
Էնդրու Շոֆերը ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբում ԱՄՆ-ը ներկայացնող համանախագահի պարտականությունները ստանձնում է անմիջապես այս հայտարարության հրապարակման պահից։

The United States is pleased to announce the appointment of Andrew Schofer as the next U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group for Nagorno-Karabakh.
The aforesaid is noted in a press statement Monday by spokesperson Heather Nauert of the U.S. Department of State, according to the Voice of America.
“Mr. Schofer brings extensive experience in Europe and International Organizations to the position, and most recently served as Chargé d’ Affaires, a.i. for the U.S. Mission to International Organizations in Vienna (UNVIE),” the statement also reads. “From August 2015 until January 2017, he served as the Deputy Chief of Mission at UNVIE. From August 2014 to August 2015, he served as the Counselor for IAEA Affairs at UNVIE. Prior to his assignments in Vienna, Mr. Schofer served as Deputy Chief of Mission at the U.S. Embassy in Nicosia, Cyprus from 2011 to 2014, and has also worked overseas at the U.S. Embassies in Kuwait City, Kuwait; Manama, Bahrain; and Moscow, Russia. Mr. Schofer’s Washington assignments included postings on the Iraq Desk in the Bureau of Near Eastern Affairs, and as Special Assistant to the Under Secretary for Political Affairs, where he was primarily responsible for the Middle East and Counterterrorism portfolios.
“The United States remains firmly committed to the Minsk Group Process and helping the sides reach a lasting and peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict. As expressed in the June 19 and July 6 statements, the United States supports a just settlement that must be based on international law, which includes the Helsinki Final Act; in particular, the principles of non-use of force, territorial integrity, and self-determination. Andrew Schofer looks forward to helping the sides achieve this goal.
“We have informed the governments of Armenia and Azerbaijan of Andrew Schofer’s appointment. Andrew Schofer will assume his new position effective immediately.”