Ուկրաինայից ագրարային եւ արդյունաբերական արտադրանքի առանձին տեսակների արտահանման համար ԵՄ-ի լրացուցիչ ժամանակավոր առեւտրային արտոնությունները ուժի մեջ են մտնում սեպտեմբերի 1-ից, որի գործողությունը հաշվարկված է 3 տարվա համար, հայտնում է «Ուկրաինա.ռու»-ն:
«2017 թվականի սեպտեմբերի 1-ը այն օրն է, որն ընդմիշտ կմտնի Ուկրաինայի պատմության մեջ: Այսօր ամբողջ ծավալով ուժի մեջ է մտնում Ուկրաինայի եւ ԵՄ-ի միջեւ ասոցացման համաձայնագիրը»,- Facebook-ի իր էջում գրել է Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն: Նրա խոսքով՝ 2016 թվականի հունվարի 1-ից Ուկրաինայում գործում է Եվրամիության հետ ազատ առեւտրի խորացված գոտին: «Այս տարվա 6 ամիսների ընթացքում ԵՄ երկրների հետ Ուկրաինայի ապրանքների եւ ծառայությունների արտաքին առեւտուրն աճել է 22 տոկոսով: Մեր առեւտրի գրեթե 40 տոկոսը բաժին է ընկնում հենց Եվրամիությանը: Տեղի է ունեցել ուկրաինական արտահանման աշխարհագրական կառուցվածքի պատմական փոփոխություն հօգուտ ԵՄ երկրներում դրա ծավալների մեծացման: Սա ԵՄ շուկային Ուկրաինայի տնտեսության ինտեգրման արդեն անշրջելի գործընթաց է»,- հավելել է Պորոշենկոն:
Ուկրաինայի եւ ԵՄ-ի միջեւ ազատ առեւտրի գոտին գործարկվել է 2016 թվականին եւ նախատեսում է ԵՄ մատակարարվող ուկրաինական ապրանքների 40 տեսակի քվոտաներ, որոնց մեծ մասը ագրարային արտադրանք են: Քվոտաների շրջանակում մատակարարումներն իրականացվում են արտոնյալ սակագներով, իսկ քվոտաներից բարձր՝ ընդհանուր:

Association Agreement between the European Union and Ukraine enters fully into force on Friday.
The Association Agreement, including its Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA), is the main tool for bringing Ukraine and the EU closer together: it promotes deeper political ties and stronger economic links, as well as respect for common European values. The DCFTA provides a framework for modernising Ukraine's trade relations and economic development by opening up markets and harmonising laws, standards and regulations with EU and international norms.
“September 1, 2017 is the day that will forever go down in the history of Ukraine. Today, the Association Agreement between Ukraine and the EU comes into force," President of Ukraine Petro Poroshenko  wrote on his Facebook page on Friday morning.
According to him, an in-depth and comprehensive free trade zone of Ukraine with the European Union has been functioning from the beginning of 2016.
"Since January 1, 2016, we have an in-depth and comprehensive free trade zone functioning with the European Union. The foreign trade in goods and services of Ukraine with the EU countries has grown by 22% during six months of this year. Almost 40% of our trade is accounted for the European Union. A historical change of the geographical structure of Ukrainian exports has taken place in favor of increasing its volume to the EU countries. This is already irreversible processes of integration of the Ukrainian economy to the EU market," the Ukrainian president said.