Ուկրաինայից ագրարային եւ արդյունաբերական արտադրանքի առանձին տեսակների արտահանման համար ԵՄ-ի լրացուցիչ ժամանակավոր առեւտրային արտոնությունները ուժի մեջ են մտնում սեպտեմբերի 1-ից, որի գործողությունը հաշվարկված է 3 տարվա համար, հայտնում է «Ուկրաինա.ռու»-ն:
«2017 թվականի սեպտեմբերի 1-ը այն օրն է, որն ընդմիշտ կմտնի Ուկրաինայի պատմության մեջ: Այսօր ամբողջ ծավալով ուժի մեջ է մտնում Ուկրաինայի եւ ԵՄ-ի միջեւ ասոցացման համաձայնագիրը»,- Facebook-ի իր էջում գրել է Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն: Նրա խոսքով՝ 2016 թվականի հունվարի 1-ից Ուկրաինայում գործում է Եվրամիության հետ ազատ առեւտրի խորացված գոտին: «Այս տարվա 6 ամիսների ընթացքում ԵՄ երկրների հետ Ուկրաինայի ապրանքների եւ ծառայությունների արտաքին առեւտուրն աճել է 22 տոկոսով: Մեր առեւտրի գրեթե 40 տոկոսը բաժին է ընկնում հենց Եվրամիությանը: Տեղի է ունեցել ուկրաինական արտահանման աշխարհագրական կառուցվածքի պատմական փոփոխություն հօգուտ ԵՄ երկրներում դրա ծավալների մեծացման: Սա ԵՄ շուկային Ուկրաինայի տնտեսության ինտեգրման արդեն անշրջելի գործընթաց է»,- հավելել է Պորոշենկոն:
Ուկրաինայի եւ ԵՄ-ի միջեւ ազատ առեւտրի գոտին գործարկվել է 2016 թվականին եւ նախատեսում է ԵՄ մատակարարվող ուկրաինական ապրանքների 40 տեսակի քվոտաներ, որոնց մեծ մասը ագրարային արտադրանք են: Քվոտաների շրջանակում մատակարարումներն իրականացվում են արտոնյալ սակագներով, իսկ քվոտաներից բարձր՝ ընդհանուր:

Дополнительные временные торговые преференции ЕС на экспорт отдельных видов аграрной и промышленной продукции из Украины вступают в силу 1 сентября, их действие рассчитано на три года, сообщает «Украина.ру».
«Первое сентября 2017 года — день, который навсегда войдет в историю Украины. Сегодня в полном объеме вступает в силу Соглашение об ассоциации между Украиной и ЕС», — написал президент Украины Петр Порошенко на своей странице в Facebook. По его словам, с 1 января 2016 года на Украине функционирует углубленная зона свободной торговли с Евросоюзом. «За шесть месяцев этого года внешняя торговля товарами и услугами Украины со странами ЕС выросла на 22%. Почти 40% нашей торговли приходится именно на Европейский союз. Состоялась историческая смена географической структуры украинского экспорта в пользу увеличения его объемов в страны ЕС. Это уже необратимые процессы интеграции украинской экономики в рынок Евросоюза», — добавил Порошенко. Зона свободной торговли между Украиной и ЕС заработала с 2016 года и предусматривает введение квот на 40 видов украинских товаров в ЕС, большая часть из которых относится к аграрной продукции. В рамках квот поставки осуществляются по преференциальным тарифам, а свыше квот — по общим. Почти сразу после начала действия ЗСТ отдельные экспортеры и эксперты заявили, что его условия невыгодны для Украины. В качестве доводов они называли слишком маленькие объемы предоставленных квот на наиболее конкурентные украинские товарные группы — такие как курятина, мед, сахар, зерно и мука. Также критики ЗСТ указывали на проблемы с доступом украинских производителей на рынки ЕС в связи со сложностью сертификации продукции.