Համաշխարհային բանկի վարկային պորտֆելը ՀՀ-ում 620 մլն ԱՄՆ դոլարի սահմաններում է: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 11-ին, Հայաստանի Հանրապետության և Համաշխարհային բանկի գործընկերության 25-ամյակին նվիրված համաժողովի բացման ժամանակ նշել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
«Ապագային ուղղված մեր վերջնանպատակն է ունենալ անկախ, անվտանգ, արդար և խելացի Հայաստան: Ապագայի այսպիսի Հայաստանի կերտումը պետք է հանդիսանա Հայաստանի և Համաշխարհային բանկի համագործակցության առանցքային հենասյունը: ՀԲ լայնածավալ փորձը և գիտելիքների բազան կօժանդակեն կառավարությանը ռեսուրսների արդյունավետ և խելացի օգտագործմամբ և մրցունակության բարձրացմամբ՝ ապահովելու տասնամյակների առաջանցիկ զարգացումը: Այս տեսանկյունից Համաշխարհային բանկի կողմից նախորդ 25 տարվա ընթացքում ցուցաբերած աջակցությունը շատ տպավորիչ է. նախաձեռնվել է 95 ծրագիր, որոնց գումարային ֆինանսական հոսքը կազմել է 2.3 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Այժմ բանկի վարկային պորտֆելը Հայաստանի Հանրապետությունում 620 մլն ԱՄՆ դոլարի սահմաններում է», - ասել է կառավարության ղեկավարը:

Кредитный портфель Всемирного банка в Армении составляет около 620 млн. долларов США. С таким заявлением на открытии форума, посвященного 25-летию партнерства между Арменией и Всемирным банком, 11 сентября выступил премьер-министр Карен Карапетян.
«Наша конечная цель, ориентированная на будущее, –   иметь независимую, безопасную, справедливую и умную Армению. Строительство такого будущего страны должно стать краеугольным камнем сотрудничества между Арменией и ВБ. Большой опыт и база знаний ВБ помогут Правительству в эффективном и разумном использовании ресурсов и повышению конкурентоспособности,  обеспечив, тем самым, развитие на десятилетия. С этой точки зрения помощь, предоставленная ВС за 25 лет, очень впечатляющая: инициированы 95 программ, общий финансовый поток которых составил 2,3 млрд. долларов США. Сейчас кредитный портфель Всемирного банка в Армении составляет около 620 млн. долларов США», - сказал глава Правительства.