Բրազիլիայի հյուսիս- արեւմուտքում ոսկի որոնողները սպանել ու անդամատել են Ամազոնիայի ոչ կոնտակտային ցեղի մոտ 20 ներկայացուցիչների, հայտնում է Metro-ն՝ վկայակոչելով տեղական լրատվամիջոցները։
Երկու ապօրինի ոսկի որոնողներ են կալանավորվել տեղի ունեցած սպանությունների մասին պարծենալուց հետո։ Նրանք հարբած վիճակում խոստովանել են,  որ անդամատել են մարմինները ու դրանք գետը նետել։ Նրանց խոսքով՝ իրենք պետք է «կամ սպանեին, կամ սպանվեին»։
Այդ սպանությունները տեղի են ունեցել Վեյլ- դու- Ջավարիի բնիկների բնակության վայրում։
Հնդկական ազգային հիմնադրամի տվյալներով ՝ այդ տարածքում առնվազն 14 մեկուսացած բնիկ ժողովուրդներ են բնակվում։
Բնիկ ժողովուրդների առաջնորդ Ադելսոն Կորա Կանամարին հայտնել է, որ ցեղի 18-21 ներկայացուցիչների վրա հարձակվել ու սպանել են։ «Եթե այդ տեղեկությունը հաստատվի՝ Բրազիլիայի նախագահն ու նրա կառավարությունը մեծ պատասխանատվություն են կրում այդ ցեղասպան ակտի համար»,- ասել է նա։

На северо-западе Бразилии золотоискатели убили и рачленили около 20 представителей неконтактного племени Амазонии, сообщает Metro со ссылкой на местные СМИ.
Два нелегальных золотоискателя были арестованы после пьяного бахвальства о совершенных убийствах. Они утверждали, что расчленили тела и бросили их в реку. По их словам, они должны были «либо убить, либо быть убитыми».
Убийства, как утверждается, имели место на земле коренных жителей Вейл-ду-Джавари.
По данным Национального индийского фонда (FUNAI), в этом районе насчитывается как минимум 14 изолированных коренных народов.
Лидер коренных народов Адельсон Кора Канамари заявил, что от 18 до 21 представителей племени были атакованы и убиты.  «Если информация подтвердится, президент Бразилии (Мишель) Темер и его правительство несут большую ответственность за этот геноцидный акт», - сказал он.