Կառավարությունն առաջարկում է դյուրացնել լիցենզավորման կարգավորումը։ Այս մասին սեպտեմբերի 14-ին Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների փոխնախարար Տիգրան Խաչատրյանը՝ ներկայացնելով «Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու գործադիրի առաջարկած օրինագծերի փաթեթը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ գործունեության 4 տեսակի մասով առաջարկվում է չեղարկել գործունեությունը լիցենզավորման ենթակա համարելու պահանջը։ «Դրանք են՝ մաքսային եւ մաքսային ազատ պահեստներում ապրանքների հսկողության գործունեությունը, առանց տուրքերի առեւտրով զբաղվող խանութներում ապրանքների իրացման գործունեությունը, մաքսային փոխադրողի եւ մաքսային վերահսկողության տարածքի կազմակերպման գործունեությունը։ Մեկ այլ գործունեության համար առաջարկվում է ծանուցումների միջոցով փոփոխել օրենսդրական կարգավորմամբ լիցենզավորման պահանջը։ Դա վերաբերում է ալմաստների ներկրմանը, արտահանմանն ու փոխադրմանը»,- նշեց Խաչատրյանը։

Правительство Армении предлагает упростить регулирование по лицензированию. Об этом 14 сентября в Национальном Собрании Армении заявил заместитель министра экономического развития и инвестиций Армении Тигран Хачатрян, представляя предложенный исполнительным органом пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон Армении «О лицензировании».
По словам замминистра, по части 4 видов деятельности предлагается отменить требование считать деятельность подлежащей лицензированию. «Это – деятельность по охране товаров в таможенных и свободных таможенных складах, деятельность по реализации товаров в магазинах с беспошлинной торговлей, деятельность таможенного перевозчика и организация территории по таможенному контролю. Для еще одного вида деятельности предлагается изменить требование на лицензирование на законодательное урегулирование ведения деятельности путем уведомления. Это касается деятельности по импорту, экспорту и перевозки алмазов», - отметил Хачатрян.