Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ կընթանա կոմպոզիտոր Առնո Բաբաջանյանին նվիրված «Կարեւորը հայրենիքին ծառայելն է» խորագրով ռազմա–երաժշտական փառատոն։ Այս մասին նախօրեին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Առնո Բաբաջանյանի հիշատակի միջազգային հիմնադրամի գլխավոր պրոդյուսեր Արմեն Սարգսյանցը։
Նա նշել է, որ ավելի վաղ նման փառատոններ չեն անցկացվել ո՛չ խորհրդային, ո՛չ անկախության շրջանում։ «Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործությունները բազմիցս հնչել են թե՛ դասական, թե՛ էստրադային կատարմամբ։ Սակայն առաջին անգամ մեծն կոմպոզիտորի ստեղծագործությունները կհնչեն նաեւ ռազմական կատարմամբ այդ ժանրին բնորոշ երաժշտական առանձնահատկություններով»,– պարզաբանեց Սարգսյանցը։
Առնո Բաբաջանյանի հիշատակի միջազգային հիմնադրամի գլխավոր պրոդյուսերը հայտնեց, որ փառատոնը կընթանա Հայաստանի 3 խոշոր քաղաքներում՝ Երեւանում, Գյումրիում եւ Վանաձորում։

Впервые в истории в Армении пройдет военно-музыкальный фестиваль «Главное отчизне служить» имени знаменитого советского композитора Арно Бабаджаняна. Об этом на встрече с журналистами накануне сообщил генеральный продюсер Международного фонда памяти Арно Бабаджаняна Армен Саркисянц.
Как он отметил, ранее такого рода фестивали не проводились ни в советский период, ни в период независимости. «Произведения Арно Бабаджаняна неоднократно звучали как в классическом исполнении, так и эстрадном. Однако впервые произведения великого композитора прозвучат в военном исполнении со всеми присущими этому жанру музыкальными особенностями», - пояснил Саркисянц.
Генеральный продюсер Международного фонда памяти Арно Бабаджаняна проинформировал, что фестиваль пройдет в трех крупнейших городах Армении: Ереване, Гюмри и Ванадзоре. В нем примут участие Президентский военный оркестр Республики Армения и Центральный военный оркестр Министерства обороны Российской Федерации.
Армен Саркисянц добавил, что в Гюмри фестиваль посетит генеральный консул Российской Федерации, а в Ереване – посол Российской Федерации в Армении.