Չինաստանը «սիրալիր» համաձայնել է Հարավչինական ծովի վարքականոնի մշակման հարցով բանակցություններ սկսել եւ համաձայնեցման դեպքում, հետեւել դրան: Այս մասին հայտարարել է Ֆիլիպինների նախագահ Ռոբերտո Դուտերտեն, հաղորդում է Reuters-ը:
Նրա խոսքով՝ Չինաստանը համաձայնել է նաեւ, որ Հարավչինական ջրերի եւ օդային տարածքի հասանելիությունը «անսահմանափակ» լինի:
Նա նաեւ նշել է, որ Հյուսիսային Կորեայի հրթիռային փորձարկումները Մանիլայում գագաթաժողովի մասնակից բոլոր առաջնորդների համար անհանգստության առիթ էին դարձել եւ մարդիկ պետք է աղոթեն այն մասին, որ Կորեական թերակղզում հակամարտություն չլինի:

Китай «любезно» согласился начать переговоры о разработке кодекса поведения в Южно-Китайском море и в случае его согласования буде ему следовать. Об этом заявил президент Филиппин Родриго Дутерте, передает Reuters.
По его словам, Китай также согласился, что доступ к водам и воздушному пространтству Южно-Китайского моря будет «неограниченным».
Он также сообщил, что что ракетные испытания Северной Кореи были причиной беспокойства всех лидеров в ходе саммита в Маниле, и люди должны молиться о том, чтобы на Корейском полуострове не было конфликта.