Ֆիսկալ կանոնների մեղմացումն ու երկրի ՀՆԱ–ում պետական պարտքի թույլատրելի մակարդակի կանոնակարգման մեթոդների փոփոխումը կբերի առաջիկա սերունդների համար պետական պարտքի սպասարկման ծանրաբեռնվածության կրճատմանը։ Այս մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում ասել է տնտեսական գիտությունների դոկտոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը՝ մեկնաբանելով նոյեմբերի 23-ին կառավարությունում հավանություն ստացած «Պետական պարտքի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը։
Նրա խոսքով՝ վաղուց հասունացել է պահը հրաժարվել պետական պարտքի թույլատրելի մակարդակի կանոնակարգման ԱՄՀ մեթոդիկայից։ Քանի որ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունները, Հայաստանին վարկեր տրամադրելով, ավելի շատ մտածում են այն մասին, որ այդ ռեսուրսները վերադարձնեն, ինչի կապակցությամբ կարծում են, որ ՀՆԱ 60 տոկոսի չափով պետական պարտքը կարելի է լիովին ընդունելի համարել։ «Սակայն նման մոտեցումը ճիշտ չի համարվում, քանի որ արտաքին պարտքից բացի, մենք ունենք նաեւ ներքին։ Բարեբախտաբար, կառավարությունը հասկացել է գործող մեթոդիկայի սխալ լինելը եւ հիմա առաջարկում է փոխել այն՝ ընդգրկելով արդեն ոչ միայն արտաքին պարտքը, այլ երկրի պետական պարտքի ընդհանուր ծավալը։ Չէ՞ որ մենք չենք կարող մոտ 60 տոկոս արտաքին պարտք կուտակել, իսկ հետո նույնքան էլ ներքին, մեր ՀՆԱ–ն ուղղակի դա թույլ չի տա սպասարկել»,– պարզաբանել է տնտեսագետը։
Մանասերյանի խոսքով՝ պետական պարտքի շեմն իջեցնելով՝ զսպվում է նաեւ պետության ախորժակը դրա ավելացման եւ, համապատասխանաբար, հետագա սերնդի վրա ծանրաբեռնվածությունը մեծացնելու առումով: Եւ դա ավելի ակտուալ է այն պայմաններում, երբ Հայաստանում բնակչության ծերացում է տեղի ունենում, նվազում են ծնելիության ցուցանիշները, ինչը բերում է Հայաստանում աշխատող մարդկանց քանակի կրճատմանը:
Ընդ որում, այսօր խոսքը գնում է պետական պարտքի զսպման մասին ոչ միայն թվային ցուցանիշների առումով (ՀՆԱ-ի 40,50, 60տոկոս), այլ նաեւ դրա ծավալների մեծացման ընդհանուր մեխանիզմների վերանայման համատեքստում:
«Բանն այն է, որ անկախության տարիներին Հայաստանում սկսվել է ծայրահեղ բացասական գործընթաց, որի ընթացքում Կառավարությունը պարտքեր է վերցրել, ապա վարկային պայմանագրերն ուղղել է խորհրդարան վավերացման  (որտեղ առանց որեւէ խնդրի դրանք հաստատվել են), ապա ծախսել է այնպես, ինչպես հարկ է համարել: Հավաստիացնում եմ, որ որեւէ վարկային ծրագրի իրականացման ոչ մի թափանցիկ հաշվետվություն մեզ մոտ գոյություն չունի: Ակնհայտ օրինակ է «Հյուսիս-հարավ» ավտոմայրուղու շինարարական ծրագրի իրականացումը», - նշել է Թաթուլ Մանասերյանը:
Նա հավելել է նաեւ, որ հիմա՝ նախքան պարտք վերցնելը, տնտեսական ծախսերի հիմքի վրա անհրաժեշտ կլինի հստակ հիմնավորել, թե բարեկեցության աճի առումով ինչ օգուտ կունենան դրանից տնտեսությունը եւ բնակչությունը: Իսկ գլխավորը՝ ինչի հաշվին է մարվելու վարկը՝ ծրագրի իրականացման արդյունքում ստացված միջոցների, թե՞, այնուամենայնիվ, այլ աղբյուրներից:

Смягчение фискальных правил и изменение методов регулирования допустимого уровня государственного долга в ВВП страны приведет к снижению нагрузки по обслуживанию госдолга для будущих поколений. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am  заявил доктор экономических наук, глава исследовательского центра «Альтернатива» Татул Манасерян, комментируя одобренные 23 ноября на заседании Правительства изменения в закон «О государственном долге».
По его словам, давно назрело время отказаться от методики МВФ по регулированию допустимого уровня госдолга. Потому что международные финансовые организации, выдавая кредиты Армении, больше заботятся о возврате этих ресурсов, в связи с чем считают, что уровень госдолга в размере 60% от ВВП можно считать вполне допустимым. «Однако подобный подход не является правильным, поскольку кроме внешнего госдолга  имеем еще и внутренний. К счастью, Правительство поняло неверность существующей методики регулирования и теперь предлагает изменить ее, охватывая уже не только внешний долг, а весь объем госдолга страны. Ведь не можем же мы набрать порядка 60% внешнего госдолга, а потом еще столько же внутреннего – наш ВВП просто не позволит это обслуживать», - пояснил экономист.
Согласно действующему закону «О государственном долге», если размер госдолга превышает 50%, то показатель дефицита госбюджета на следующий год должен быть запланирован в размере, не превышающем 3% от среднего показателя ВВП за последние три года.
В соответствии же с изменениями предлагается  предусмотреть три порога уровня госдолга – в 40%, 50% и 60% на  среднесрочный и долгосрочный период. При превышении 40%-го порога госдолга капитальные расходы должны превышать дефицит госбюджета. При превышении 50%-ой нормы ужесточаются требования и, помимо предыдущего требования, устанавливаются ограничения на текущие расходы. Подходы еще более ужесточаются после превышения госдолга в 60% ВВП, и текущие расходы увязываются с внутренними доходами. Такой подход, по сути, позволит Правительству в период спада суметь поддержать экономику, а в период существенного подъема – формировать соответствующие подушки безопасности на черный день.
По словам Манасеряна, снижая порог госдолга, тем самым сдерживается и аппетит государства в плане его накопления и соответственно увеличения нагрузки на будущее поколение. И это тем более актуально в условиях, когда в Армении происходит процесс старения населения, наблюдается рост эмиграции молодежи из страны, снижаются показатели рождаемости, что приводит к сокращению числа работающих людей в Армении. Причем, речь на сегодня идет о сдерживании госдолга не только в плане цифровых показателей (40%,50%, 60% от ВВП), но и в контексте пересмотра общих механизмов при увеличении его объемов. «Дело в том, что в годы независимости в Армении начался крайне негативный процесс, при котором Правительство брало долги, потом кредитные соглашения направляло на ратификацию в парламент (где без каких-либо проблем они утверждались), затем расходовало так, как считало нужным. Уверяю, никакого прозрачного отчета по реализации какой-либо кредитной программы у нас не существует. Наглядный пример – реализация программы по строительству автомагистрали «Север – Юг»», - отметил Татул  Манасерян.
При этом он добавил, что сейчас, перед тем как брать долг, придется на основе экономических расчетов четко обосновать: какие выгоды получат от этого экономика и население в плане роста благосостояния. А главное, за счет чего будет погашен кредит – из средств, полученных по итогам реализации проекта, или все же из других источников.