Դեկտեմբերի 19-ին Ուրուգվայում ՀՀ դեսպան Էսթերա Մկրտումյանը (նստավայրը՝ Բուենոս Այրես) իր հավատարմագրերն է հանձնել Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության նախագահ Տաբարե Վասկեսին:
ԱԳՆ–ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ պաշտոնական արարողությանը հետեւել է կարճատեւ առանձնազրույց, որի ընթացքում քննարկվել են երկու պետությունների միջեւ բարեկամական հարաբերությունների ներկայիս ընթացքը եւ հետագա համագործակցության հնարավորությունները:
Դեսպան Մկրտումյանը շնորհակալություն է հայտնել Ուրուգվային՝ Հայաստանին մշտապես աջակցելու եւ Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացն առաջնորդելու համար: Դեսպան Մկրտումյանն նախագահ Վասկեսին շնորհակալություն է հայտնել նաեւ 2015թ. Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը Ուրուգվայում պետական բարձր մակարդակով անցկացնելու եւ միջոցառումների ընթացքում ելույթ ունենալու համար:
Տաբարե Վասկեսն իր հերթին կարեւորել եւ բարձր է գնահատել հայ համայնքի ներդրումը Ուրուգվայի քաղաքական, տնտեսական եւ հասարակական կյանքում եւ հայտնել իր պատրաստակամությունը` նպաստելու Հայաստանի հետ երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների շարունակական զարգացմանը:
Նույն օրը Ուրուգվայի նախագահին իրենց հավատարմագրերն են հանձնել եւս 13 պետությունների դեսպաններ՝ բոլորը համատեղության կարգով:

Посол Армении в Уругвае Эстера Мкртумян (резиденция в Буэнос-Айресе) вручила верительные грамоты президенту страны Табаре Васкесу.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе МИД, в ходе беседы, последовавшей за официальной церемонией вручения документов, обсуждался нынешний уровень дружественных отношений между двумя странами и возможности дальнейшего сотрудничества.
Посол поблагодарила власти Уругвая за содействие Армении, и в первую очередь за то, что Уругвай возглавил список стран, признавших Геноцид армян. Дипломат высказала слова признательности за проведение на высоком государственном уровне мероприятий в честь 100-летия Геноцида армян.
В свою очередь, президент Уругвая высоко оценил роль армянской общины страны в политической, экономической и общественной жизни, и выразил готовность содействовать развитию двусторонних отношений с Арменией.
В тот же день президенту Уругвая вручили свои верительные грамоты еще 13 послов, все по совместительству.