Ռուսաստանը եւ Բելառուսը համաձայնության չեն եկել էլեկտրաէներգիայի ներկրման գների շուրջ: Այդ պատճառով 2018 թվականին հանրապետությունը հրաժարվում է ներկրելուց՝ Բելառուսի խորհրդարանում ելույթի ժամանակ հայտարարել է էներգետիկայի նախարար Վլադիմիր Պոտուպչիկը, հայտնում է «Բելտա»-ն:
Նա նշել է, որ Ռուսաստանի հետ էլեկտրաէներգիայի ներկրման շուրջ բանակցությունները ավարտվել են՝ հավելելով, որ արդյունքում Մինսկը եկել է այն եզրակացության, որ չի գնի էլեկտրաէներգիա ռուսական գներով։
«Մենք կփախարինենք այն սեփական արտադրանքով», - ասել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ 2018 թվականից Բելառուսը ամբողջությամբ կհրաժարվի էլեկտրաէներգիա ներկրելուց:
Սա, երկրի փոխվարչապետ Վլադիմիր Սեմաշկոյի խոսքով, պետք է նպաստի նաեւ սեփական ատոմակայանի՝ ԲԵԼԱԷՍ-ի շահագործման մեկնարկին: «Կայանի օգտագործման դեպքում էլեկտրականություն կորուստ կլինի»,-նկատել է նա խորհրդարանում ելույթի ժամանակ:
Այժմ Բելառուսը, Սեմաշկոյի փոխանցմամբ, այլ երկրների հետ բանակցում է էլեկտրաէներգիայի արտահանման շուրջ: Թե որ երկրի հետ, Բելառուսի փոխվարչապետը չի հստակեցրել: Նախկինում հանրապետության իշխանությունները ծրագրում էին հրաժարվել էլեկտրաէներգիայի ներկրումից 2020 թվականին:

Россия и Белоруссия не договорились о стоимости импорта электроэнергии. Из-за этого с 2018 года республика откажется от него, заявил в ходе выступления в белорусском парламенте министр энергетики страны Владимир Потупчик, передает местное агентство «Белта»
Закончены переговоры с Россией по импортным закупкам электроэнергии, отметил он, сообщив, что в результате Минск «пришел к выводу — он не будет закупать ее электроэнергию по ценам России». «Будем замещать собственной выработкой», — сообщил глава ведомства, подчеркнув, что «уже с 2018 года» Белоруссия «полностью отказывается от импорта электроэнергии».
Этому, по словам заместителя премьер-министра республики Владимира Семашко, также должен будет способствовать ввод в эксплуатацию собственной атомной электростанции БелАЭС. «С вводом станции будут излишки электроэнергии», — заметил он в ходе своего выступления в парламенте.
Сейчас Белоруссия, по данным Семашко, «ведет переговоры по экспорту электроэнергии» с другими странами. С какими именно, зампредседателя правительства Белоруссии не пояснил. Ранее власти республики планировали отказаться от импорта электроэнергии в 2020 году.